Reklama
Reklama

Radni interweniowali u prezydenta w sprawie zabudowy terenu po Tesco na poznańskim osiedlu. Jest odpowiedź miasta

fot. Google Street View
fot. Google Street View

Chodzi o teren przy ulicy Opieńskiego na osiedlu Batorego.

Na początku lutego grupa 14 radnych KO przygotowała interpelację do prezydenta Poznania w sprawie planów zabudowy terenu po dawnym Tesco przy ulicy Opieńskiego. Odpowiedzi udzieliła Natalia Weremczuk, zastępczyni prezydenta Poznania. Jak zauważyła, omawiany obszar znajduje się na terenie zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej lub zabudowy usługowej. Mogą się na nim znaleźć obiekty handlowe o powierzchni do 2000 m2. - Studium określa ramy polityki przestrzennej, przyjmując za jedno z kluczowych założeń koncepcję miasta mozaiki, czyli miasta wielu funkcji, które łączą się i mieszają ze sobą, wzbogacając przestrzenie zabudowy mieszkaniowej o tereny zieleni czy kreując lokalne centra usługowe - wyjaśnia. I jak przypomina, obszar w rejonie ulicy Opieńskiego został wskazany jako jeden z terenów handlu wielkopowierzchniowego, który przeznaczony jest do transformacji. - Nie oznacza to jednak rezygnacji z funkcji usługowej, w tym handlu o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 mkw. Zarówno zapisy Studium, jak projektu Planu ogólnego (który do 7 lutego br. był w trakcie drugich konsultacji społecznych) przewidują możliwość przekształcenia tego obszaru w teren o charakterze mieszkalno-usługowym, umożliwiającym lokalizację handlu wielkopowierzchniowego oraz przestrzeni zieleni - zapewnia.

Przedszkole integracyjne dla dzieci ze specjalnym potrzebami edukacyjnymi - rekrutacja trwa! Poznaj Ogrody Montessori i umów się na spotkanie.
REKLAMA

Radni pytali m.in. o ewentualne odszkodowania, jeśli funkcja mieszkaniowa na tym terenie zostałaby pominięta. - Wprowadzenie ustaleń zmieniających funkcję terenów w sposób ograniczający lub uniemożliwiający korzystanie z nieruchomości i powodujących obniżenie jej wartości, co do zasady stanowi podstawę roszczenia odszkodowawczego. Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym nie przewiduje możliwości dochodzenia roszczeń z tytułu uchwalenia planu ogólnego. Do określenia wartości nieruchomości nie uwzględnia się zmiany wartości nieruchomości będącej skutkiem uchwalenia lub zmiany planu ogólnego. Zaznaczyć jednak należy, że brak jest jeszcze ukształtowanej linii orzeczniczej we wskazanym zakresie. Niemniej należy podkreślić, że utrzymano w mocy przepisy dotyczące roszczeń związanych z uchwaleniem lub zmianą planu miejscowego - zauważa zastępczyni prezydenta.

Dopytywali również o to, co miasto ma zamiar zrobić z infrastrukturą drogową w okolicy, gdyby pojawiło się tutaj kilkaset mieszkań, a tym samym kilkaset dodatkowych samochodów mieszkańców. Weremczuk wymienia inwestycje, jak choćby budowę wiaduktów w ciągu Lutyckiej i Golęcińskiej, planowaną rozbudowę Lechickiej, a także m.in. rondo turbinowe na skrzyżowaniu Opieńskiego i Umultowskiej. Równocześnie odniesiono się do sprawy komunikacji miejskiej. - Zarówno linie tramwajowe jak i autobusowe posiadają jeszcze około 30% rezerw zdolności przewozowej. Według Zarządu Transportu Miejskiego aktualne zdolności przewozowe komunikacji zbiorowej, w rejonie północnej części Piątkowa, stanowią zachętę do rezygnacji przez część mieszkańców z przejazdów indywidualnym transportem i pozwalają na skomunikowanie większej liczby pasażerów, w tym mieszkańców z rozbudowywanych osiedli mieszkaniowych.

Przypomnijmy, że od 2020 roku właścicielem terenu jest Echo Investment. Deweloper chce tam wybudować osiedle, choć w 2020 roku obowiązujące Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przewidywało w tym miejscu funkcję usługową. W 2023 roku Studium zostało jednak zmienione i dopuszcza tam już zabudowę mieszkaniową wielorodzinną z usługami.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
18.90 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro