Reklama

Poznaniacy przyszli zwiedzać Zakłady H. Cegielskiego

fot. Natalia Cofta
fot. Natalia Cofta

Od godz. 10.00 rano na Drzwi Otwartych Bram w zakładach Hipolita Cegielskiego przyszło już kilkaset osób. Poznaniacy zwiedzają fabryczne hale i podziwiają znajdujące się w nich silniki okrętowe.

Według naszych reporterów na miejscu, największe wrażenie na zwiedzających Zakłady Cegielskiego wywarła hala silników okrętowych. Specjalnie dla przybyłych przeprowadzono test jednego z monstrualnych mechanizmów, wprawiając go w ruch. Wśród pierwszych grup zwiedzających, można było dojrzeć aktywnego podczas ostatnich protestów w zakładzie, Przewodniczącego Inicjatywy Pracowniczej i przedstawiciela załogi w zarządzie zakładów Marcela Szarego wraz z rodziną.

Reporter Epoznan.pl zauważył też, że wnętrze Zakładów Hipolita Cegielskiego nie przypomina już tego, czym było jeszcze 10 lat temu. Pojawiło się trochę nowego sprzętu i komputerów, jednak duża część maszyn została wyniesiona. Po dziesiątkach lat pracy niektóre hale stoją puste.

Część ze zwiedzających przybyła do zakładów HCP choćby z tego powodu, że to może być ostatnia okazja do zobaczenia fabryki, przynajmniej w obecnym stanie. Na skutek zapaści polskiego przemysłu stoczniowego, który mocno odczuł na sobie światowy kryzys ekonomiczny, Zakłady Cegielskiego czeka ciężka restrukturyzacja. Do końca października prace w nich ma stracić blisko 500 osób.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
14℃
Poziom opadów:
8.4 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
25.29 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro