Tak Palmiarnia Poznańska będzie wyglądała po przebudowie. Są wizualizacje
![wizualizacja | fot. PIM](https://epoznan.pl/storage/gallery/121080/fzkNmzUBw8X6JB8Dj1ulNkzVAKBmWDwS_wmgallery.jpg?1739545091)
Obiekt wymaga przebudowy ze względu na zły stan techniczny.
"Obecnie trwają prace nad dokumentacją projektową wraz z uzyskaniem niezbędnych decyzji, w tym pozwolenia na budowę. Celem inwestycji jest zachowanie wyjątkowej kolekcji roślin i poprawa komfortu zwiedzania Palmiarni Poznańskiej. Projekt zakłada m.in. wymianę oszklenia fasad i poszycia dachów pawilonów w nowoczesnej technologii, a także przebudowę akwarium, kawiarni, budynku administracyjnego i zaplecza. Prace zostaną podzielone na etapy" - zapowiada Justyna Litka, prezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.
Miasto Poznań ubiega się o pożyczkę na inwestycję w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). Po zabezpieczeniu środków zostanie ogłoszony przetarg na realizację prac budowlanych.
Na przestrzeni lat Palmiarnia była wielokrotnie rozbudowywana i modernizowana, jednak ostatni gruntowny remont przeprowadzono w latach 1982-1992. Po ponad trzydziestu latach stan techniczny obiektu ponownie się pogorszył, co czyni przebudowę niezbędną. Jej realizacja umożliwi zachowanie unikalnych i trudno odnawialnych ekosystemów roślinnych.
"Przewidziane jest dostosowanie Palmiarni do obecnie funkcjonujących przepisów oraz technologii i standardów stosowanych w podobnych tego typu kompleksach w Polsce i Europie, co poprawi atrakcyjność całego obiektu dla mieszkańców i turystów. Uwzględnione zostaną także standardy dostępności dla osób z niepełnosprawnościami"- informują przedstawiciele PIM.
"Wymiana oszklenia pawilonów wystawienniczych wpłynie na wzrost dostępu światła naturalnego, przy jednoczesnym zmniejszeniu energochłonności budynku, co z kolei przełoży się na oszczędności w kosztach utrzymania. Ponadto plan zmian obejmuje przebudowę wejścia głównego, a także rozbiórkę i budowę na nowo kawiarni oraz budynku akwarium z wielkokubaturowymi zbiornikami, w których możliwe będzie eksponowanie m.in. dużych ryb rzecznych z Ameryki Południowej. Przewiduje się również rewitalizację zieleni wokół Palmiarni. Istotne będą rozwiązania z zakresu tzw. błękitno-zielonej infrastruktury, czyli sprzyjające retencji poprzez odpowiedni dobór roślin i posadzenie ich w gruncie o zwiększonej przepuszczalności"- dodają.
Jak podkreślono, istotnym elementem będą również prace związane z infrastrukturą, obejmujące przebudowę uzbrojenia terenu oraz modernizację instalacji centralnego ogrzewania, kluczowej dla egzotycznych roślin. Planowane jest także wdrożenie automatycznych systemów sterujących, regulujących m.in. wentylację, zacienienie, oświetlenie i multimedia.