Reklama
Reklama

10. Poznań Maraton już w niedzielę!

Jubileuszowy maraton to impreza, do której Poznań przygotowywał się od dawna. Biegacze wystartują w niedzielę o godz. 10.00. Do tej pory swój udział w 42-kilometrowym biegu zgłosiło ponad 5300 biegaczy, a za start zdążyło zapłacić przeszło 4000. Czyni to z tej imprezy największy maraton w Polsce. Poznań, stawiając na sport, sporo zainwestował. Czy było warto i w tym wypadku?

Pierwszy poznański maraton zorganizowano już w 2000 r. Jako miejskie przedsięwzięcie pod nazwą "Poznań Maraton" występuje on od 2003 r. Impreza szczyci się mianem największej tego typu w Polsce. Urosła do rangi lokalnego święta sportowego, reklamowanego już od wielu miesięcy w Poznaniu i poza jego granicami. Telewizyjne reklamy pojawiły się także w posiadającej międzynarodowy zasięg telewizji Eurosport. Chociaż w owych klipach filmowych nie wystąpiła sama stolica Wielkopolski, jej imię mogło zobaczyć kilka milionów ludzi.

- Od pierwszej edycji to był zawsze największy maraton w Polsce. - powiedziała w rozmowie z Epoznan.pl Monika Prendke z Biura Prasowego Urzędu Miasta. Dodała, że do piątkowego, wczesnego popołudnia do biegu zarejestrowało się ponad 5300 osób. Biorąc pod uwagę tych z nich, którzy potwierdzili już swoją rejestrację przez uiszczenie opłaty za start, organizatorzy spodziewają się w niedzielę ponad 4000 biegaczy. W drugim co do wielkości maratonie w Polsce, który odbywa się w Warszawie, startowało w tym roku ok. 3200 osób. Ile to wszystko razem kosztuje, biorąc pod uwagę promocję i towarzyszące wydarzenia? - W bardzo szybkim rachunku od 1 do 1,5 mln zł. - powiedział nam Dyrektor Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji Janusz Rajewski. Spytaliśmy, co więc Poznań na tym zyskuje? - Choćby miano stolicy polskiego biegania. - odpowiedział dyrektor. Janusz Rajewski zwrócił uwagę, że poza ludźmi, którzy widzieli zapowiedzi maratonu, są jeszcze ci, którzy przyjadą do Poznania i zostawią pieniądze w poznańskich hotelach i restauracjach. Chodzi o ok. 5000 gości.

Maraton przebiegnie w tym roku nową trasą, okrążając większość centrum miasta. Wystartuje na ul. Arcybiskupa Baraniaka przy Jeziorze Malta. Biegacze przez Rondo Śródka i ulicę Solną będą się kierowali na zachód aż do al. Niepodległości. Przebędą ją następnie do wieżowca Uniwersytetu Ekonomicznego i dalej do ul. Królowej Jadwigo. Później trasa przewiduje długą pętlę przez Drogę Dębińską aż do ul. Piastowskiej. Gdy maratończycy dobiegną z powrotem do ul. Królowej Jadwigi, skręcą w prawo, w stronę Ronda Rataje. Dalej pobiegną ulicą Bolesława Krzywoustego aż do kolejnej pętelki za ul. Iflancką. Później będą się udawać tą ulicą, a także przez Pieśniacką i Chartowo do mety Toru Regatowego Malta. W wymienionych rejonach w niedzielę należy się spodziewać objazdów i sporych utrudnień. Obok głównego biegu organizowany jest też specjalny półmaraton dla rolkarzy i osób poruszających się na wózkach. We właściwym maratonie mogą wystartować wyłącznie osoby pełnosprawne. Limit czasu dla biegnących maratończyków to 6 godzin. Rolkarze i osoby poruszające się na wózkach mają na przebycie półmaratonu 3 godziny.

10. Poznań Maraton to także szereg imprez towarzyszących: Targi Expo Maraton 2009, na którym można będzie nabyć artykuły sportowe związane z maratonem oraz odbywający się od godz. 9.00 w sobotę na Malcie Turniej Kajak Polo Open o Puchar Dyrektora POSiR. Wszyscy poznaniacy mogą czuć się zaproszeni na koncert "Jak w Maratonie", na którym ma być zaprezentowana piosenka o tym samym tytule. Wystąpią m.in. Undead Penguins. Impreza odbywać się będzie w sobotę od godz. 17.00 pod scenę ustawioną przy mecie Toru Regatowego Malta. Rozgrzewce zawodników przed właściwym maratonem służyć będzie natomiast sobotni Bieg Śniadaniowy, czyli Pogoń za Rektorem Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu oraz organizowany tego samego dnia Bieg Przemysła na 10 km i maltański na 5 km. Osobne biegi będą też zorganizowane dla dzieci i młodzieży. Szczegółowe informacje dotyczące harmonogramu wydarzeń, a także informacje o utrudnieniach dla kierowców, znaleźć można na oficjalnej stronie imprezy: marathon.poznan.pl.

Swój udział w 10. Poznań Maraton zapowiedzieli m.in. Prezydent Miasta i Drużyna Szpiku, aktorka Kasia Bujakiewicz , raper Mezo, a także zawodnicy z wielu odległych krajów, w tym RPA, Kenii, Tanzanii i Australii. W ramach przypomnienia o Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej, które odbędą się w Poznaniu za niecałe 3 lata, 2012-sty zawodnik na linii mety otrzyma specjalną nagrodę.

Czy Poznań zyskuje na organizacji maratonu?

  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

To nie koniec niebezpiecznej pogody! Są nowe informacje
22℃
15℃
Poziom opadów:
6.6 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
5.93 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro