Reklama
Reklama

Historyczne, a wyglądają jak nowe. "Nierzadko pamiętają przełom XIX i XX wieku"

fot. Aquanet
fot. Aquanet

Mowa o poznańskich hydrantach.

- Hydranty stanowią nieodłączny element miejskiego krajobrazu i niezbędną infrastrukturę przeciwpożarową. Te w historycznych osiedlach Poznania różnią się jednak od innych - są czarne, wykonane z żeliwa, nierzadko pamiętają przełom XIX i XX w. Są eksploatowane przez dziesiątki lat, więc ich stan techniczny się pogarsza - wyjaśnia Aquanet.

Tytka spakowana? Wiosna czeka! Morze, spokój i świeże powietrze - Linea Mare w Pobierowie to idealne miejsce na wiosenny reset.
REKLAMA

- Postanowiliśmy odrestaurować wycofane z eksploatacji hydranty staromiejskie. Demontowane urządzenia nie nadawały się do dalszego wykorzystania, a ich główną funkcją jest przecież pewna ochrona przeciwpożarowa. Po kompletnej renowacji będą nie tylko w pełni sprawne technicznie, ale też estetyczne, a więc miłe dla oka mieszkańców i turystów. Takie działania są bardzo ważne, ponieważ przyczyniają się do zachowania historii Poznania - wyjaśnia Andrzej Czarnecki, kierownik Działu Sieci Wodociągowej spółki Aquanet.

Odnowione hydranty będą wracać na poznańskie ulice pojedynczo, gdy inne będą wyłączane z użytku. Będzie można je zobaczyć głównie na Starym Mieście, ale też na Wildzie i Łazarzu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

8℃
-3℃
Poziom opadów:
1.6 mm
Wiatr do:
25 km
Stan powietrza
PM2.5
57.50 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro