Dwóch Wielkopolan w rok dzwoniło na numer 112 aż 25 tysięcy razy! To coraz większy problem

fot. WUW Poznań
fot. WUW Poznań

Operatorzy numeru alarmowego nie mają łatwej pracy, a niektórzy dodatkową ją utrudniają.

11 lutego obchodziliśmy dzień numeru alarmowego 112. W naszym kraju działa 17 Centrów Powiadamiania Ratunkowego - w każdym mieście wojewódzkim oraz w Radomiu. System funkcjonuje od 2011 roku, a telefony odbierają certyfikowani operatorzy numerów alarmowych, którzy muszą działać według ujednoliconych procedur.

Krzysztof Cyrulewski z poznańskiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w rozmowie z Radiem Poznań przyznaje, że operatorzy w Poznaniu odbierają połączenie średnio w ciągu 8 sekund. Niestety, wiele połączeń jest bezzasadnych. - Są to na przykład zapomniany kod PUK lub PIN do telefonu, prośby o zamówienie taksówki - wymienia. I dodaje, że dzwonią też dzieci, które dostają telefony od rodziców "do zabawy" i dzwonią na numer alarmowy.

Sporym problemem są też telefony od osób z zaburzeniami psychicznymi, które dzwonią na 112 notorycznie. Obowiązkiem operatora, który mimo posiadania wiedzy z kim rozmawia, jest ustalenie, czy taki człowiek jednak nie potrzebuje pomocy. - Dwa lata temu dwie osoby z terenu województwa wielkopolskiego wygenerowały 25 tysięcy połączeń na numer alarmowy w poznańskim centrum. Było to 2% rocznego ruchu - opowiada.

112 służy ratowaniu życia i zdrowia, warto o tym pamiętać decydując się na wybranie tego numeru.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie IMGW pierwszego stopnia. Również dla Poznania!
31℃
18℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
9.10 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro