Bolesław Chrobry Z POZNANIA po władzę i koronę - jubileusz pierwszej polskiej koronacji
![](https://epoznan.pl/storage/gallery/120978/jt2PJD1c62FK3K4vpdWh5Ddjho01EI9k_gallery.jpg?1739357211)
Rok 1025 r. zapisał się w historii Polski wyjątkowo symbolicznie, wówczas bowiem Bolesław Chrobry sięgnął po królewską godność, jako pierwszy polski władca. Wkrótce potem koronował się jego syn Mieszko II, a wraz z nim pierwsza kobieta na polskim tronie - królowa Rycheza. Przypadający w 2025 roku jubileusz tysiąclecia tych niezwykłych wydarzeń jest dla Poznania szczególnie ważny, choć sam akt koronacji odbył się zapewne w Gnieźnie. Należy jednak pamiętać, że w drugiej połowie X i pierwszym ćwierćwieczu XI w. decyzje twórców podwalin młodego państwa Piastów, zakończone nadaniem mu liczącego się i równorzędnego statusu na arenie wczesnośredniowiecznej Europy, zapadały także na poznańskiej wyspie tumskiej. To miejsce, gdzie dzięki odkryciom archeologicznym możemy podziwiać relikty tej wielkiej historii.
W roku jubileuszowym Muzeum Archeologiczne w Poznaniu przygotowuje wystawę oraz towarzyszący jej całoroczny cykl wydarzeń zatytułowanych Bolesław Chrobry Z POZNANIA po władzę i koronę, którymi zaprasza do odkrywania śladów związanych z pierwszym polskim królem udokumentowanych przez naukę.
Inauguracja projektu odbyła się w miniony piątek - 7 lutego w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci na Ostrowie Tumskim, wykładem Dyrektor Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, prof. dr hab. Marzeny Szmyt pt. "Władza i jej symbole w pradziejach". Kolejne spotkania, odbywać się będą regularnie w Rezerwacie w piątkowe wieczory, o godz. 18.00, skupiając uwagę słuchaczy na różnych aspektach związanych z rocznicą koronacji. Zaproszeni do podzielenia się swoimi badaniami uznani naukowcy, przybliżą postać Bolesława Chrobrego i jego potomnych, struktury ówczesnej władzy, rolę zajazdu gnieźnieńskiego w drodze do korony, pomogą w zrozumieniu zawiłości dociekań genetycznych dotyczących ludności tworzącej państwo Piastów, a także wskażą na pewne wątpliwości co do niektórych zabytków uznawanych za świadków wydarzeń sprzed 1000 lat. Udział w prelekcjach jest bezpłatny a program dostępny na stronie: https://rezerwat.muzarp.poznan.pl/.
Ważnym elementem świętowania tysiąclecia koronacji jest przygotowywana wystawa pt. Bolesław Chrobry Z POZNANIA po władzę i koronę, zorganizowana w dwóch lokalizacjach Poznania: siedzibie głównej Muzeum przy Starym Rynku (na ul. Wodnej) oraz na Ostrowie Tumskim - obszarze dawnego grodu piastowskiego. Pierwsza część ekspozycji, na której wybrane eksponaty opowiedzą o fascynującym świecie czasów Bolesława Chrobrego: o zwyczajach, wierzeniach i przemianach ówczesnej rzeczywistości, rozpocznie się już 15. kwietnia br.
Druga odsłona wystawy, prezentująca spektakularne odkrycia dokonane na poznańskim Ostrowie Tumskim, dostępna będzie od 17. czerwca, upamiętniając tym samym datę śmierci Bolesława Chrobrego i pochówku królewskiego w poznańskiej katedrze. W kościele Najświętszej Marii Panny, który stoi w miejscu wzniesionego w 2. połowie X w. przez księcia Mieszka I palatium i kaplicy pałacowej oraz w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci, zaprezentujemy poznańską wyspę katedralną jako miejsce, gdzie prawdopodobnie przyszedł na świat Bolesław Chrobry, gdzie w otoczeniu potężnych wałów strzegących dostępu do dworu piastowskiego płynęło dzieciństwo przyszłego króla, skąd wyruszał i gdzie wracał, aby po śmierci spocząć u boku ojca - Mieszka I, w okazałej tumbie grobowej zlokalizowanej w nawie głównej poznańskiej katedry. Ta żywa wśród Wielkopolan i poznaniaków tradycja odwoływania się do twórców polskiej państwowości, zaowocowała szczególnym symbolem pamięci - Złotą Kaplicą. W 1844 r. umieszczono w niej neogotycki sarkofag z prochami Mieszka I i Bolesława Chrobrego oraz imponujący pomnik obu władców.
Tak zaplanowanej ekspozycji towarzyszyć będzie dwutomowy, bezpłatny katalog w formie bogato ilustrowanego albumu i jego wersji cyfrowej.
Rezerwat Archeologiczny Genius loci od 17. lutego zaprasza również na specjalne jubileuszowe lekcje muzealne, prowadzone w formie stacjonarnych i wirtualnych wycieczek po Ostrowie Tumskim śladami Bolesława Chrobrego. Oferta, szczególnie polecana poznańskim szkołom, dostępna jest na stronie muzeum: https://rezerwat.muzarp.poznan.pl/pl/aktualnosci/416.
Przez cały 2025 r. zarówno w Muzeum Archeologicznym na ul. Wodnej, jak i w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci na Ostrowie Tumskim, odbywać się będą działania edukacyjne takie jak warsztaty na wystawach i wakacyjne, liczne quizy, przedstawienia kukiełkowe i eventy przygotowywane dla młodszej i dojrzałej publiczności. Zachęcamy do śledzenia informacji o planowanych atrakcjach i uczestnictwa w jubileuszu tysiąclecia koronacji poznaniaka - Bolesława Chrobrego:
https://rezerwat.muzarp.poznan.pl/, https://nowa.muzarp.poznan.pl/
Projekt pt. Bolesław Chrobry Z POZNANIA po władze i koronę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, Rezerwat Archeologiczny Genius loci