Reklama

500 zł za parkowanie na kopercie!

fot. Google Maps
fot. Google Maps

Od początku października wszyscy, którzy zaparkują na miejscu parkingowym przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych, muszą liczyć się z mandatem w wysokości 500 zł. Kara wzrosła dziesięciokrotnie i ma celu raz na zawsze rozprawić się kierowcami łamiącymi prawo.

Jeszcze w zeszłym miesiącu wynosiła ona 50 zł, teraz już 500 zł. Mowa o karze za bezprawne parkowanie na kopertach, czyli miejscach wyznaczonych do parkowania dla osób niepełnosprawnych. Wzrosła także liczba punktów karnych. Teraz kierowcy mogą otrzymać ich aż pięć.

Nowe zasady przyznawania mandatów obowiązują na wszystkich drogach ale nie na drogach wewnętrznych. Kara dla kierowców, którzy parkują na kopertach znajdujących się właśnie na drodze wewnętrznej, będzie przyznawana tylko, jeśli tak pozostawiony pojazd będzie stanowił zagrożenie. Karę może natomiast nałożyć tylko właściciel takiej drogi. Oznacza to, że policja nadal nie będzie mogła karać kierowców niewłaściwe parkujących przez centrami handlowymi. Takie działanie może podjąć jedynie właściciel marketu.

Przedstawiciele Ogólnopolskiej Kampanii Parkingowej zapowiedzieli, że będą walczyć, aby przepis ten był zmieniony a policja mogła karać kierowców we wszystkich miejscach. To właśnie zajmowanie miejsc parkingowych przed marketami jest dla niepełnosprawnych najbardziej uciążliwe.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Część ostrzeżeń dla Wielkopolski odwołano!
22℃
14℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
7.01 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro