Reklama
Reklama

Jest nowe ważne miejsce na mapie Poznania. Oferta dla poznaniaków jest bezpłatna

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Można tu znaleźć pomoc.

Centrum Profilaktyki Świt to nowe miejsce na mapie Poznania. Po pilotażowym działaniu od sierpnia do grudnia 2024 roku teraz rozpoczyna pełną działalność, oferując kompleksowe wsparcie w zakresie profilaktyki. Jak podkreślono, specjaliści pracujący w Centrum wspierają nie tylko osoby zmagające się z uzależnieniami. Oferują także diagnostykę oraz specjalistyczną pomoc w zakresie FASD (Spektrum Poalkoholowych Zaburzeń Rozwojowych), czyli schorzenia, które może dotknąć dzieci narażone na alkohol w okresie prenatalnym. Dodatkowo Centrum zapewnia wsparcie psychologiczne i psychiatryczne dla młodzieży.

"W Poznaniu potrzebne było miejsce, które zapewni kompleksowy i pełny system wsparcia dla osób z problemem uzależnień" - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Miasta. "Centrum Profilaktyki Świt jest właśnie taką przestrzenią. Duży nacisk kładziemy na odpowiednią ofertę dla młodzieży i młodych dorosłych. Pomoc znajdą tu również najmłodsze dzieci i ich opiekunowie" - dodaje.

Oferta centrum dla mieszkańców stolicy Wielkopolski jest bezpłatna.

"W Poznaniu od lat mamy Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii. W jego ramach każdego roku przeprowadzamy wiele projektów, w których biorą udział tysiące osób" - mówi Renata Grudzińska, zastępczyni dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP "Nowe centrum pozwoli na skupienie pomocy w jednym miejscu, a tym samym - zwiększenie jej skuteczności. Dzięki odpowiednio przystosowanym i wyposażonym pomieszczeniom mamy też przestrzeń na szkolenia dla osób, które profesjonalnie zajmują się profilaktyką" - dodaje.

W ramach centrum funkcjonują trzy oddzielone od siebie obszary działań. Pierwszy z nich to Strefa Rozwoju - obejmuje 5 gabinetów ze specjalistyczną ofertą profilaktyczną oraz terapeutyczną, przeznaczoną dla osób z problemami uzależnień. "Pomoc w nich realizują organizacje pozarządowe: Fundacja Restart, Fundacja Novo oraz Stowarzyszenie Monar. W tej strefie działa też specjalistyczny punkt pierwszego kontaktu. Oferta obejmuje przede wszystkim konsultacje i terapie krótkoterminowe lub długoterminowe dla osób z uzależnieniem i ich bliskich, warsztaty i treningi uzupełniające, pomoc rodzicom w procesie wychowawczym, grupy wsparcia. Strefa Rozwoju oferuje również pomoc psychologiczną i psychiatryczną dla dzieci i młodzieży w wieku 13-20 lat, zamieszkałych w Poznaniu i uczących się w szkołach w tym mieście" - informują miejscy urzędnicy.

"Od wielu lat współpracuję z osobami uzależnionymi, a także z wieloma instytucjami"- mówi Jadwiga Gierczyk, dyrektorka Poradni Profilaktyki, Leczenia i Terapii Uzależnień w Poznaniu, ze Stowarzyszenia Monar. "Sytuacja, w której nasi pacjenci są zaproszeni do ładnego, czystego i wyremontowanego miejsca, to coś unikalnego. Do tego współpracujemy z urzędnikami, którzy nas słyszą, rozumieją nasze potrzeby i są na nie otwarci. Zarówno dla nas, jak i naszych pacjentów to dostrzeżenie godności człowieka ma ogromne znaczenie. To miejsce może być wizytówką, pokazującą zupełnie nową filozofię pomagania innym" - dodaje.

W Centrum działa również Strefa Edukacji - przestrzeń konferencyjno-szkoleniowa przeznaczona do organizowania spotkań i warsztatów. Kolejną częścią jest Strefa Dziecka, oferująca diagnostykę i wsparcie w zakresie FASD. Za jej realizację odpowiada miejska jednostka - Centrum Wspierania Rodzin "Swoboda".

Jak przekazano, Centrum (ul. Świt 34) funkcjonuje w poniedziałki, środy i piątki w godzinach 8-16 oraz we wtorki i czwartki w godzinach 12-20. Dodatkowo dyżury w gabinetach specjalistycznych oraz wydarzenia w Strefie Edukacji realizowane mogą być w dni robocze w godzinach 8-20, a także (w zależności od potrzeb) również w weekendy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

3℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
16.40 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro