Ścieżki wokół poznańskiego jeziora przejdą renowację. "Uległy degradacji"
Mowa o ścieżkach wokół Jeziora Rusałka.
- Ścieżki w miarę upływu lat i intensywnej eksploatacji uległy degradacji. Widać to szczególnie po okresie jesienno-zimowym, któremu towarzyszą intensywne opady deszczu. Wówczas nawierzchnia na niektórych odcinkach zamienia się w błoto zalegające na całej szerokości drogi. Aby je ominąć, spacerowicze muszą wydeptywać alternatywne przejścia na trawniku poza obrzeżem ścieżki - wyjaśnia miasto. - Po stronie południowej, ze względu na ukształtowanie terenu i bliskość brzegu jeziora, obejście błota jest często w ogóle niemożliwe - dodaje.
W tym roku część ścieżek zostanie odnowiona. Głównie chodzi o trasy najbliżej brzegów akwenu, po północnej i południowej jego stronie. Odcinki zyskają nowe nawierzchnie z naturalnego kruszywa i geowłókniny.
- Podczas roztopów zostaną zinwentaryzowane odcinki zalewane i suche. Celem takiego działania jest zminimalizowanie kosztów robót. Geowłóknina zostanie położona na odcinkach podmokłych - tłumaczy Łukasz Antosz z Zakładu Lasów Poznańskich. To ZLP będzie odpowiadać za realizację prac.
W trakcie spotkania z radami osiedli omówiono m.in. to, jak mają wyglądać ścieżki, ale też problem rozdzielenia ruchu pieszego i rowerowego. - W ramach prac projektowych zostanie uwzględniona propozycja montażu tablic informacyjno-edukacyjnych (po wcześniejszym uzgodnieniu z Pełnomocnikiem Prezydenta ds. Estetyki Miasta), zachęcających do jazdy jednośladem ścieżkami oddalonymi od brzegu jeziora. Ponadto ZLP, wspólnie z radnymi osiedlowymi, wypracuje materiały edukacyjne na temat dobrych praktyk ruchu pieszego i rowerowego na tym obszarze - podkreśla magistrat.
Prace mają ruszyć na przełomie maja i czerwca. Projekt będzie realizowany w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.