Reklama
Reklama

Fundacja Gatesów unowocześni poznańskie biblioteki

Źródło: Wikipedia
Źródło: Wikipedia

Biblioteka powinna być miejscem, gdzie przede wszystkim wypożyczymy książki. Nie tylko obowiązkowe lektury, ale także nowości wydawnicze. Nowoczesna biblioteka powinna także zapewnić dodatkowe możliwości rozwoju, czyli spotkania literackie z autorami książek. Ponadto, zbiory powinny być zebrane w internetowej bazie danych a w samych bibliotekach powinien być nieograniczony finansowo dostęp do komputerów z połączeniem internetowym.

Specjaliści podkreślają, że czytanie książek podnosi sprawność intelektualną, kreatywność a przede wszystkim rozbudza wyobraźnie zarówno dzieci jak i dorosłych. Dlatego czytać powinniśmy od najmłodszych lat. Niezmiernie ważne jest też czytanie dzieciom przy jednoczesnym pokazywaniu ilustracji. Nie każdego jednak stać na zakup książek Nie wszystkie pozycje literackie są też tego warte. Czasem chcemy po prostu książkę przeczytać i nie mamy potrzeby do niej wracać. Wtedy z pomocą przychodzą biblioteki, a przynajmniej przyjść powinny.

To właśnie w zbiorach bibliotecznych powinny znajdować się zarówno obowiązkowe lektury jak i nowości wydawnicze. Biblioteka powinna być także miejsce, w którym odbywają się wydarzenia kulturalne, czytanie bajek dla dzieci, spotkania z pisarzami i wydawcami. Większość osób zwraca także uwagę na to, że w budynku biblioteki, powinien być dostęp do interentu.

Warto także, aby baza zasobów każdej publicznej biblioteki była dostępna w internecie. Tam umieszczane powinny być także informacje o spotkaniach literackich. Taką usługę zaczęła wprowadzać Biblioteka Raczyńskich. Już coraz więcej filii posiada aktualną bazę dostępną na stronie www.bracz.edu.pl. Zmieniły się także zasady wypożyczenia książek. Teraz, każda osoba zapisana do biblioteki, musi posiadać elektroniczną kartę, która jest podstawą do uzyskania wybranej książki.

Wiele bibliotek nadal boryka się jednak z problemem niewielkich pieniędzy na zakup nowych pozycji czy udoskonaleniem swojej placówki. Z dużymi niedogodnościami boryka się Biblioteka Wojewódzka. Ta sytuacja ma się jednak zmienić za sprawą 28 mln dolarów przekazanych przez Fundację Melindy i Billa Gatesów oraz firmę Microsoft w ramach "Programu Rozwoju Bibliotek". Pieniądze zostały podzielone pomiędzy poszczególne gminy, których liczba mieszkańców nie przekracza 20 tysięcy a następnie przekazane do konkretnych placówek. Głównym priorytetem jest wzbogacenie oferty bibliotek wiejskich tak, żeby za ich sprawą wszyscy mieli dostęp do komputera z łączem internetowym oraz pozostałych możliwości oferowanych przez placówki.

Program będzie realizowany w latach 2009-2013.

Czy poznańskie biblioteki są dobrze wyposażone?

  • 0%
  • 0%
Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
2℃
Poziom opadów:
4.4 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
7.73 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro