Reklama

Ocieplanie poddasza - sprawdź nowoczesny sposób na oszczędność energii i komfort cieplny w domu

Odpowiednia izolacja dachu wpływa na zaoszczędzenie kosztów energii zimą i ograniczenie przegrzewania latem. To więc kwestia istotna nie tylko, gdy dopiero budujesz dom. Warto o nią zadbać także, gdy chcesz ocieplić poddasze w starszym budynku. Sprawdź rozwiązanie, które pomoże zachować komfort cieplny w Twoim domu.

Dlaczego ocieplanie poddasza jest tak ważne?

Izolacja dachu najprościej ujmując polega na oddzieleniu wnętrza budynku od wpływu czynników zewnętrznych, jak np. wiatr czy zmiany temperatury. Bezpośrednio wpływa więc na zapobieganie utracie ciepła, energooszczędność i tym samym koszty eksploatacji. Jednym z najbardziej nowoczesnych i skutecznych sposobów na ocieplenie poddasza jest zastosowanie izolacji poliuretanowej (PUR) w postaci tzw. pianki otwartokomórkowej.

Cieplej, ciszej i bezpiecznie dla alergików - co jeszcze daje pianka PUR?

Zastosowanie otwartokomórkowej pianki izolacyjnej pozwala zmniejszyć koszty ogrzewania nawet o 40-60%. To rozwiązanie zyskuje coraz większą popularność w budownictwie, dzięki swoim ważnym właściwościom, wśród których wymienić można poniższe.

- Izolacja i zapobieganie wilgoci i gniciu materiałów - pianka izoluje wnętrze domu przed utratą ciepła, a jednocześnie umożliwia naturalne "oddychanie" materiałów budowlanych, takich jak np. drewno.
- Energooszczędność - jednolita struktura pianki otwartokomórkowej eliminuje tzw. mostki termiczne, czyli miejsca, przez które ciepło mogłoby wydostawać się na zewnątrz. To znacząco wpływa na szczelność, a zarazem oszczędność energii.
- Odporność na przedmuchy i wyciszenie - struktura pianki zapobiega niepożądanym stratom ciepła, a jej właściwości akustyczne sprawiają, że poddasze jest wyciszone.
- Bezpieczeństwo dla zdrowia - pianka jest neutralna dla alergików i bezpieczna dla zwierząt domowych. Po nałożeniu szybko zastyga, nie wydzielając żadnych szkodliwych substancji.

Ocieplanie poddasza pianką - na czym polega i jak przebiega?

Ocieplenie poddasza pianką otwartokomórkową przebiega szybko i sprawnie, ważne jest jednak odpowiednie rozplanowanie prac, by nie pominąć żadnego z istotnych jej etapów. - Pierwszym krokiem jest dokładne oczyszczenie powierzchni, która będzie izolowana. Często konieczne jest usunięcie starego ocieplenia lub innych materiałów, które mogłyby przeszkadzać w aplikacji pianki. Przed jej nałożeniem konstrukcja poddasza powinna też być dokładnie sprawdzona pod kątem ewentualnych uszkodzeń lub miejsc wymagających naprawy. Po odpowiednim przygotowaniu powierzchni, ekipa budowlana rozpoczyna aplikację pianki specjalistycznym sprzętem, zapewniającym równomierne rozprowadzenie materiału na całej powierzchni poddasza. To działanie przebiega szybko, umożliwiając pokrycie dużych powierzchni w krótkim czasie - wyjaśnia Michał Ambrożkiewicz z Tech-Spray, firmy wykonującej profesjonalny natrysk pianką poliuretanową.

Po zastygnięciu pianki, tworzącej jednolitą warstwę izolacyjną można przystąpić do dalszych prac wykończeniowych.Jest To możliwe również w sezonie jesienno-zimowym, PUR nadaje szczelność całemu budynkowi i wytworzone wewnątrz ciepło jest zatrzymywane.

Ocieplanie nowego poddasza - co warto wiedzieć?

Jest wiele specjalistycznych kwestii, na które warto zwrócić uwagę także planując izolację z pianki w nowym dachu. - Już wcześniej należy zastanowić się np. nad tym, czy ma on mieć membranę czy deskowanie, a może płytę OSB, by w zależności od tego konstrukcyjnie przewidzieć i zaplanować grubość izolacji. Następnie dobrze by nie była ona wykonywana zaraz po nakryciu nowego dachu. Piankę PUR można aplikować bezpośrednio na membranę lub deskowanie, co ułatwia i przyspiesza pracę - mówi Michał Ambrożkiewicz z Tech-Spray.

Spośród wielu materiałów izolacyjnych to właśnie pianka poliuretanowa wiedzie prym w skuteczności ocieplania poddaszy. Inwestycja w to rozwiązanie zwraca się w postaci oszczędności widocznych w niższych rachunkach za ogrzewanie. Choć o PUR często mówi się w kontekście ocieplania poddasza i stropów, warto wiedzieć, że ta metoda może być stosowana na różnych powierzchniach (w tym na ścianach i posadzkach), niezależnie od materiału, z którego są wykonane. Więcej o zastosowaniach tego typu pianki znajdziesz na stronie ocieplamy.eu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Mgła nie odpuszcza. Znowu spowije miasto i okolice
4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
51.90 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro