Reklama

MEN zmniejsza liczbę lekcji religii w szkołach, episkopat: "bezprawny akt"

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Himsan / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Himsan / pixabay.com

- Oczekujemy, że Ministerstwo Edukacji Narodowej powróci do stosowania standardów państwa prawa i odstąpi od podejmowania działań konfrontacyjnych wobec osób wierzących, które są pełnoprawnymi obywatelami Rzeczypospolitej Polskiej- czytamy w komunikacie wydanym przez Episkopat Polski.

Już w piątek informowaliśmy na epoznan.pl, że Ministerstwo Edukacji Narodowej zdecydowało się na wprowadzenie zmian związanych z nauczaniem religii w szkołach. Najistotniejsza zmiana to zmniejszenie wymiar godzin religii do jednej tygodniowo. Zarówno religia, jak i etyka, będą nauczane raz w tygodniu przez jedną godzinę lekcyjną. Zajęcia z religii i etyki mają odbywać się przed obowiązkowymi zajęciami ucznia lub tuż po nich, a więc na początku lub na końcu zajęć. Od tej zasady będzie można odstąpić tylko w placówkach, w których na dzień 15 września danego roku szkolnego wszyscy uczniowie będą uczestniczyć w lekcjach religii lub etyki. Zmiany wchodzą w życie od września 2025.

W niedzielę do sprawy odniosła się Konferencja Episkopatu Polski. - Rozporządzenie, które ma wejść w życie w dniu 1 września 2025 roku, jest aktem bezprawnym, gdyż nie osiągnięto co do jego treści wymaganego ustawowo porozumienia z Kościołem katolickim i innymi zainteresowanymi związkami wyznaniowymi - czytamy w komunikacie. - Redukcja wymiaru nauczania religii do jednej godziny tygodniowo oraz nakaz organizowania lekcji religii przed lub po obowiązkowych zajęciach edukacyjnych ogranicza prawo rodziców wierzących do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami (art. 53 ust. 3 w powiązaniu z art. 48 ust. 1 Konstytucji RP) oraz prawo samych uczniów do systemowego wsparcia "w rozwoju ku pełnej dojrzałości" obejmującej również sferę duchową (art. 1 pkt 3 Prawa oświatowego). Wprowadzane zmiany uderzają też w konstytucyjnie gwarantowane, pracownicze prawa nauczycieli religii - dodaje episkopat.

- Przypominamy, że strona kościelna zgłaszała kompromisową propozycję, polegającą na redukcji wymiaru nauczania religii w szkołach średnich przy jednoczesnym wprowadzeniu zasady obligatoryjności nauczania religii lub etyki ze względu na potrzebę aksjologicznej formacji uczniów, ale pod warunkiem rozłożenia tej operacji na kilka lat i z poszanowaniem praw pracowniczych nauczycieli religii. Oczekujemy, że Ministerstwo Edukacji Narodowej powróci do stosowania standardów państwa prawa i odstąpi od podejmowania działań konfrontacyjnych wobec osób wierzących, które są pełnoprawnymi obywatelami Rzeczypospolitej Polskiej.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Wieczór, noc i poranek z niebezpieczną pogodą. W kilkunastu powiatach
6℃
-2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
76.80 μg/m3
Zły
Zobacz pogodę na jutro