Niemal 90 osób pojawiło się przed bramą koszar

Czas wolny w ferie postanowili wykorzystać na wojskowy trening i zostać Terytorialsami.
Większość rekrutów to pełnoletni uczniowie, dla których stworzono projekt "Ferie z WOT". W tegorocznej edycji, organizowanej w koszarach w Lesznie, gdzie stacjonuje 125. batalion lekkiej piechoty, zameldowało się blisko 90 ochotników. Wśród uczestników znaleźli się uczniowie, studenci, trener interpersonalny, dietetyk, solista operowy oraz autor książki. Szkolenie podstawowe w ramach "Ferii z WOT" przeprowadza tym razem właśnie leszczyński batalion.
"Warto podkreślić, że projekt realizowany przez Wojska Obrony Terytorialnej nie jest propozycją wypoczynku a szkoleniem podstawowym kandydatów na Terytorialsów. Zimowe wakacje są doskonałym momentem na spełnienie marzeń o mundurze dla uczniów i studentów, którzy nie muszą rezygnować z nauki. Wśród wcielających się ochotników, większość stanowili właśnie uczniowie i studenci" - informuje kpt. Anna Jasińska-Pawlikowska, oficer prasowy 12. Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Wielkopolanie, którzy zdecydowali się zostać Terytorialsami, dopełniali w piątek ostatnich formalności i po raz pierwszy włożyli mundury. "W szesnastodniowym szkoleniu podstawowym wezmą udział osoby, które dotąd nie miały styczności ze służbą wojskową. Rekruci muszą przystąpić do sprawdzianu z wychowania fizycznego, by instruktorzy ocenili, z jaką formą wkraczają do wojska. Każdy kolejny dzień to intensywny, kilkunastogodzinny trening. Przyszli Terytorialsi muszą zaznajomić się z bezpiecznym i efektywnym posługiwaniem bronią a także elementami taktyki. Nauczą się także podstaw pierwszej pomocy medycznej na polu walki, będą ewakuować rannego i pracować z mapą"- dodaje rzeczniczka.
Kandydaci na koniec zaliczą egzamin z "pętli taktycznej", złożą przysięgę wojskową w Poznaniu, 1 lutego w Muzeum Broni Pancernej. To dopiero początek. Później Terytorialsi będą kształcić się przez najbliższe 3 lata w swoich macierzystych batalionach. Pełne wyszkolenie żołnierza WOT trwa 3 lata, nim osiągną gotowość bojową.