Od środy rewolucja na wielkopolskim odcinku A2. Co się zmienia?
Część kierowców będzie zadowolona.
15 stycznia, a więc już w środę, na odcinku A2 pomiędzy Poznaniem i Koninem wprowadzony zostanie videotolling. To automatyczny system opłat oparty na rozpoznawaniu tablic rejestracyjnych pojazdów. Bez konieczności podjeżdżania do okienka i płacenia kartą lub gotówką będzie można przejechać przez bramki w Nagradowicach, Słupcy oraz Lądku.
Jak działa system? Wystarczy zarejestrować swój pojazd w aplikacji Autopay i aktywować usługę. Jeśli wcześniej korzystaliśmy z tej aplikacji na innych trasach, wystarczy aktywować usługę videotollingu na A2. Na bramkach autostradowych kierowcy korzystający z aplikacji będą korzystać z pasów przeznaczonych wyłącznie do videotollingu. - To skrajne lewe pasy z oznakowaniem poziomym w postaci strzałek i kamery, ikoną kamery na pomarańczowym tle nad bramką oraz symbolem przekreślonego kasjera. Kamery automatycznie odczytują tablice rejestracyjne pojazdu. Aby przejechać przez te bramki, należy być użytkownikiem systemu obsługującego płatności za pośrednictwem videotollingu (np. być aktywnym użytkownikiem aplikacji Autopay) - wyjaśnia zarządca trasy.
Dlaczego videotolling wprowadzono tylko na części A2 w naszym województwie? System opłat na odcinku Świecko - Nowy Tomyśl oraz Nowy Tomyśl - Konin jest inny, dlatego procedurę wprowadzenia opłat poprzez videotolling podzielono. - Na odcinku Świecko - Nowy Tomyśl obowiązuje system opłat zamknięty, z którego wpływy odprowadzane są do budżetu Państwa. Natomiast odcinek Nowy Tomyśl - Konin wiąże umowa koncesyjna oparta o system opłat rzeczywistych z pełnym ryzykiem ruchu i przychodów całkowicie po stronie koncesjonariusza. Ze względu na nakładanie się obu systemów rozliczeń na odcinku PPO Nowy Tomyśl - PPO Gołuski, wprowadzenie usługi videotollingu jest możliwe tylko w miejscach poboru opłat w Nagradowicach, Lądku oraz Słupcy, czyli na wschód od Poznania - tłumaczy Rafał Popowski, menedżer ds. ruchu i poboru opłat w spółce Autostrada Wielkopolska SA.