Reklama
Reklama

Przełom w leczeniu choroby Parkinsona w poznańskim szpitalu. "Milowy krok"

fot. Szpital Miejski im. Strusia
fot. Szpital Miejski im. Strusia

W Szpitalu Miejskim im. Strusia przeprowadzono ważne operacje.

- W naszym Szpitalu wykonano pierwsze operacje wszczepienia głębokiej stymulacji mózgu (DBS). Zabiegi te, będące jedną z najnowocześniejszych metod leczenia choroby Parkinsona, zostały przeprowadzone przez zespół pod kierownictwem doświadczonego w tym zakresie neurochirurga dr. hab. n. med. Bartosza Sokoła, we współpracy z neurologami naszego Szpitala - informuje Zuzanna Pankros z lecznicy.

Zima nad morzem? Magia pustych plaż, szum fal, relaks w ciszy. Zarezerwuj pobyt już dziś, naładuj baterie nad Bałtykiem.
REKLAMA

Z informacji przekazywanych przez szpital wynika, że to milowy krok lecznicy. Do tej pory operację tego typu przeprowadzono u ponad 130 tysięcy pacjentów na świecie. Znacznie poprawia ona jakość życia osób, u których występują zaawansowane objawy ruchowe choroby.

- Zabieg DBS polega na implantacji elektrod w określonych obszarach mózgu w celu regulacji nieprawidłowych impulsów nerwowych. Operacja trwa kilka godzin, podczas których pacjent jest w większości przypadków przytomny. Elektrodę umieszcza się w mózgu, a przewody podłączane są do stymulatora umieszczonego w obrębie klatki piersiowej. Ta nowoczesna metoda jest bezpieczna i odwracalna - podkreśla szpital.

Operację zaleca się pacjentom z zaawansowaną chorobą Parkinsona, u których leczenie farmakologiczne nie daje pożądanych efektów. - Stymulatory z możliwością ładowania mogą działać nawet 25 lat, a elektrody kierunkowe umożliwiają precyzyjną stymulację wybranych obszarów mózgu, co zwiększa skuteczność leczenia.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

1℃
-5℃
Poziom opadów:
5 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
22.80 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro