Wyjątkowe odkrycie naukowców. Ropuchy na drzewach w Poznaniu
Choć te ważące nawet 100 gramów, ociężałe płazy od zawsze uznawane były za zwierzęta poruszające się po powierzchni gleby, okazuje się, że spotkać je możemy na drzewach - i to na wysokości nawet 2 metrów.
Niezwykłe odkrycie na terenie Poznania - na wierzbach użytku ekologicznego "Traszki Ratajskie" otwiera nowe perspektywy w badaniu zachowań tych zwierząt. To dopiero początek fascynującej historii, która rzuca światło na wcześniej nieznane aspekty życia płazów w naszym otoczeniu.
"Opisując to niezwykłe odkrycie dotarliśmy do kilku podobnych obserwacji w zaledwie kilku lokalizacjach w Hiszpanii, Danii oraz w Wielkiej Brytanii na przestrzeni ostatnich 20 lat. Zazwyczaj dotyczyły one jednak pojedynczych osobników przebywających na drzewach. Badania te były oparte na analizie baz danych zebranych m.in. podczas wieloletniego monitoringu orzesznic, niewielkiego ssaka z rodziny popielicowatych. Brytyjczycy wykazali, że ropuchy szare spotykane są także w budkach lęgowych i innych nadrzewnych kryjówkach (dziuple). Takie pojedyncze przypadki były zazwyczaj raportowane rzadko, choć na przestrzeni lat dość regularnie" - informują dr inż. Mikołaj Kaczmarski, dr hab. Anna Maria Kubicka, Katedra Zoologii UPP.
"Tymczasem warto podkreślić, wyjątkowy charakter obserwacji dokonanych w Poznaniu. Równocześnie wykryto dwanaście osobników ropuchy szarej i dwie żaby trawne na trzech drzewach: dwóch okazałych wierzbach i jednej martwej, ale wciąż pochylonej brzozie. Wierzby, na których znajdowały się zwierzęta, są dojrzałymi okazami z wieloma pniami pochylonymi pod różnym kątem. Są to drzewa o specyficznej strukturze: z licznymi pęknięciami i częściowo zbutwiałym pniem, w dużej części pokryte mchem" - dodają.
"Nasze obserwacje wskazują, że ropuchy świetnie sobie radzą ze wspinaczką na drzewa, pomimo że są dość masywne i nie posiadają przylg, ani innych struktur które ułatwiałby im ten proces. Dlatego pomocna we wspinaczce może być także sama struktura kory, którą charakteryzują się wierzby" - tłumaczą poznańscy naukowcy.
W czasopiśmie Dendrobiology wydawanym przez Instytut Dendrologii Polskiej Akademii Nauk właśnie ukazała się publikacja pracowników Katedry Zoologii opisująca przypadki wspinaczki i przebywania, ropuch szarych Bufo bufo i żab trawnych Rana temporaria bezpośrednio na wierzbach białych Salix cfr. alba i brzozie Betula pendula.
Najpopularniejsze komentarze