Reklama
Reklama

Dom Książki wraca na mapę Poznania - historia, klimat i nowe życie modernistycznej perełki

Przez kilka dekad Dom Książki był symbolem nowoczesności i kultury czytelniczej w sercu Poznania. Teraz, dzięki pasji i pracy zespołu Constructa, ten budynek odzyskuje dawny blask. Od odnowionych lastrykowych posadzek, przez zrewitalizowany neon, aż po zaproszenie mieszkańców do współtworzenia wystawy pamiątek - wszystko po to, by literatura i historia mogły ponownie tętnić w murach nowo otwartego Domu Książki. Dołącz do akcji zbiórki archiwalnych przedmiotów związanych z tym wyjątkowym miejscem!

Wyobraźmy sobie jak było pięknie, kiedy pół wieku temu otwierano w Poznaniu jedną z najnowocześniejszych księgarni w Polsce - Dom Książki. Modernistyczna forma, żelbetowa płyta, sześć kondygnacji, podświetlane kasetony ze słowem "książka" w pięciu językach, bogaty asortyment księgarski, przestrzeń biurowa.... A wewnątrz unoszący się zapach papieru, zwoje map, artykuły papiernicze, zeszyty nut, liczny personel oraz cała masa klientów, którzy później, jak wieść głosi, nierzadko ustawiali się w kolejkach sięgających aż do Okrąglaka.

Od kilkunastu miesięcy jako Constructa wkładamy całe serce w to, aby do Domu Książki mogła wrócić literatura i aby tym razem było jeszcze piękniej. Mamy świadomość rozmiarów wyzwania, jakie podjęliśmy. Odnowić taki obiekt to jedno, a zachować przy okazji jego wyjątkowy klimat, to drugie. Poprzeczkę zawiesiliśmy sobie naprawdę wysoko, ponieważ dla nas od zawsze Dom Książki był czymś więcej, aniżeli tylko budynkiem.

Nie poprzestaliśmy zatem na generalnym remoncie i gruntownych porządkach. Interesował nas każdy element, który dało się ocalić i każdy sposób, dzięki któremu nowo otwarty Dom Książki mógłby zachować swojego oryginalnego ducha. Właśnie dlatego centymetr po centymetrze wyczyściliśmy fasadę, odnowiliśmy lastryko na podłogach i fragmenty posadzki z marmuru, potocznie zwanego dzikówką, a nieczynny od lat neon oddaliśmy w fachowe ręce jego twórcy, pana Piotra Heinze. Ulica Gwarna nie wróci, co prawda, do nazwy Lampego, ale za to w nocy odzyska swój dawny blask. Za dnia, natomiast, nasze oczy cieszyć będzie zieleń na dziedzińcu oraz mural wykonany według autorskiego projektu, (nota bene, konkurs nadal trwa), który docelowo ozdobi sąsiadującą z obiektem ścianę.

Architektura Domu Książki czasami budzi emocje, nie zawsze pozytywne. Wszystkich, którym ten budynek jest bliski, zapraszamy do udziału w procesie rekonstrukcji jego niepowtarzalnego klimatu. Dzięki Waszym komentarzom i reakcjom, jakie docierają do nas na każdym etapie prac, wiemy, że wielu z Was nie może wprost doczekać się chwili, aż ten budynek ponownie będzie służył mieszkańcom Poznania.

Pytanie czy macie w domu książki kupione w Domu Książki? Być może trafiliście na jakieś skarby w trakcie świątecznych porządków? Zdjęcia, mapy, nuty lub inne archiwalne przedmioty związane z tym miejscem? Jeśli tak, prosimy podzielcie się z nami swoimi pamiątkami! Można je przynosić do głównej siedziby Biblioteki Raczyńskich, która chętnie włączyła się w to przedsięwzięcie, oferując nam zarówno logistyczne, jak i medialne wsparcie. Ze zgromadzonych przedmiotów przygotujemy wystawę, która w odnowionych już wnętrzach wszystkim nam pozwoli przenieść się w przeszłość. My obiecujemy, że będzie pięknie i na pewno słowa dotrzymamy. Szczególnie jeżeli Wy także włączycie się w naszą akcję. No to jak? Pomożecie?

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-1℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
11.90 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro