Reklama

Akademia Aglomeracji Poznańskiej

fot. Elżbieta Skowron
fot. Elżbieta Skowron

Trwa cykl debat i wykładów na temat przyszłości poznańskiej metropolii. Na spotkania Akademii Aglomeracji Poznańskiej zaprasza Centrum Badań Metropolitalnych przy Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza.

Akademia Aglomeracji Poznańskiej to część projektu badawczego, służącego tworzeniu wspólnej strategii rozwoju dla gmin zrzeszonych w Radzie Aglomeracji Poznańskiej. Należą do niej Miasto Poznań, gminy Powiatu Poznańskiego oraz położone poza tym powiatem: Skoki, Śrem i Szamotuły. Stolica Wielkopolski już dawno wykroczyła poza swoje granice i dziś 1/3 ludności oraz potencjału gospodarczego aglomeracji znajduje się poza granicami Poznania. Samorządy uczestniczące w Radzie Aglomeracji tworzą coraz wyraźniejszy zespół miejski, zamieszkiwany przez ok. 940 tys. osób. Z przyczyn praktycznych Poznań wraz z kilkunastoma okolicznymi gminami zaczyna koordynować działania, m.in. w planowaniu przestrzennym, gospodarowaniu odpadami i pozyskiwaniu nowych inwestorów. Tworzona dziś strategia rozwoju wyznaczy kierunki tej współpracy do 2020 r.

Projekt badawczy "Funkcjonowanie i Kierunki Rozwoju Aglomeracji Poznańskiej" realizowany jest wspólnie przez cztery poznańskie uczelnie: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Politechnikę Poznańską, Uniwersytet Ekonomiczny i Uniwersytet Przyrodniczy. Powstała dzięki niemu Akademia Aglomeracji Poznańskiej jest forum, na którym można poznać dotychczasowe wyniki prac naukowców. Uczestnicy spotkań dowiadują się więcej o najważniejszych problemach i uwarunkowaniach rozwojowych poznańskiej metropolii, takich jak jej spójność terytorialna i konkurencyjność.

Poznaniacy mogą wziąć udział w spotkaniach Akademii, przychodząc w każdy czwartek na godz. 12.00 do Collegium Geographicum UAM przy ul. Dzięgielowa 27. Trzygodzinne debaty odbywają się zawsze w sali 21 w nowej części budynku.

Tematy nadchodzących spotkań:

1.10.2009 Turystyka, rekreacja i sport w aglomeracji poznańskiej

8.10.2009 Marketing terytorialny w aglomeracji poznańskiej

15.10.2009 Infrastruktura komunalna i usługi komunalne w aglomeracji poznańskiej

22.10.2009 Krajobraz, procesy urbanizacji i polityka przestrzenna w aglomeracji poznańskiej

29.10.2009 Sieć drogowa i kolejowa, komunikacja publiczna w aglomeracji poznańakiej

5.11.2009 Usługi społeczne w aglomeracji poznańskiej w kontekście zmian demograficznych (ochrona zdrowia, edukacja, opieka społeczna)

12.11.2009 W kierunku strategii aglomeracji poznańskiej - główne założenia i cele strategii

Reklama
Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
9℃
Poziom opadów:
1.9 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
8.85 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro