Ta najbardziej 'wystrzałowa noc' dla nich może być ogromnym cierpieniem
Mowa o zwierzętach.
Pracownicy poznańskiego Schroniska dla Zwierząt radzą, jak pomóc zwierzętom w łagodzeniu cierpienia i minimalizowaniu stresu, a także jak zabezpieczyć się na wypadek ucieczki pupila.
"Najlepiej w szelki typu guard oraz obroże - huk i blask może spowodować wywinięcie się psa w sekundę. Podczas ucieczki zwierzę nie słyszy, nie widzi i biegnie przed siebie - wtedy nietrudno o wypadek czy zaginięcie czworonoga" - tłumaczy Katarzyna Frąckowiak z poznańskiego schroniska.
Na obroży lub szelkach warto napisać wyraźnie numer telefonu, zadbać należy również o aktualizację informacji pod czipem. Pamiętać trzeba, że w stresie zwierzę może zachowywać się inaczej niż zwykle, np. nie przybiec jak zawsze na komendę. Dlatego w Sylwestra podczas spaceru niezbędna jest smycz lub szelki.
"W Sylwestra, gdy za oknem strzelają fajerwerki, każde zwierzę w domu - pies, kot, a nawet królik - potrzebuje ciszy i spokoju. Warto przygotować dla pupila pomieszczenie bez okien (czasem wystarczy chociaż otwarta szafa), a jeśli nie jest to możliwe, zaciągnąć zasłony lub rolety - wtedy dźwięk będzie stłumiony, nie będą także widoczne błyski. Można też włączyć muzykę lub telewizor, aby zmniejszyć hałasy dochodzące z zewnątrz"- przekazano.
"Jeśli Wasz pies znajduje się na ogrodzie, nie zostawiajcie go tam w żadnym wypadku samego. Ze strachu może przeskoczyć płot czy podkopać się i uciec" - ostrzega Katarzyna Frąckowiak.
W Sylwestra warto mieć przy sobie naładowany telefon, aby w razie ucieczki pupila móc szybko zareagować i opublikować informację o jego zaginięciu w mediach społecznościowych. Poznańskie Schronisko dla Zwierząt będzie również na bieżąco udostępniać zdjęcia czworonogów, które trafią pod ich opiekę.
W ten ostatni dzień roku dobrze jest także uzbroić się w wyrozumiałość. "Jeśli wasi podopieczni w sylwestrową noc wchodzą na "zakazaną" kanapę, pozwólcie im na to. Szanujcie też przestrzeń swoich pupili. W ten dzień może się okazać, że będzie zupełnie odwrotnie niż dotychczas. Te "dotykalskie" będą potrzebowały spokoju i odwrotnie. Nie bójmy się wspierać i być przy naszych zwierzętach, jeśli tego potrzebują" - dodaje Katarzyna Frąckowiak.
Jeśli właściciel czworonoga wie, że jego pupil szczególnie ciężko znosi sylwestrową noc, może także zgłosić się do lekarza weterynarii po specjalne lekarstwa.
Najpopularniejsze komentarze