Strategia rozwoju UAM
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza szykuje się do nowego roku akademickiego. Na wtorkowej konferencji władze uczelni przedstawiły plany rozwoju placówki na najbliższe dwa semestry.
Rektorzy UAM chcą, żeby w Poznaniu były prowadzone badania na światowym poziomie. Mają w tym pomóc programy badawcze prowadzone we współpracy między innymi z uczelniami amerykańskimi. Koresponduje to z szerszymi zamierzeniami strategii rozwoju uniwersytetu do 2019 r. Według nich poznański UAM deklaruje aspiracje globalne, wskazując, że placówki nie biorące udziału w międzynarodowych przedsięwzięciach badawczych czeka marginalizacja. Władze uczelni zapowiadają m.in. zwiększanie międzynarodowej wymiany badaczy oraz wzrost aktywności w pozyskiwaniu środków na badania z zagranicy.
Uniwersytet powoła w tym roku wewnętrzny zespół, który ma sprawdzać i oceniać jakość kształcenia. Długofalowym celem jest też dalsze otwieranie studiów licencjackich dla wszystkich osób, które chcą studiować, przy równoczesnym wzroście wymagań dla tych, którzy chcą być przyjęci na studia uzupełniające magisterskie lub doktoranckie. UAM stawia sobie też za cel zróżnicowanie oraz zwiększenie oferty i trybów studiów.
Uczelnia chce w tym roku podpisać umowy z przedsiębiorstwami, w których studenci będą odbywać praktyki. Wpisuje się to w szersze zamierzenie otwarcia uniwersytetu na potrzeby gospodarki opartej na wiedzy. Chodzi zapewnienie jej przydatnych absolwentów, czy też wspieranie przedsiębiorczości akademickiej. W najbliższych latach wzmocnione mają też być działania Biura Karier UAM.
Inauguracje roku akademickiego na wydziałach Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza rozpoczęły się już dzisiaj od spotkania studentów Filologii Polskiej i Klasycznej. Najpóźniejszy z "początków roku" UAM odbędzie się 7 października w Collegium Europaeum Gnesnese im. Jana Pawła II w Gnieźnie.