Reklama

Wielkopolskie Centrum Recyklingu w Jarocinie z wyróżnieniem od Marszałka Województwa jako nagroda w konkursie Aktywni w Wielkopolsce

W konkursie wyłaniane są najlepsze podmioty z województwa wielkopolskiego zaangażowane w efektywną gospodarkę odpadami, a w tegorocznej edycji wyróżnienie otrzymało WCR Jarocin.

- Bardzo dziękujemy za to wyróżnienie. Cieszy nas, kiedy działania WCR Jarocin na rzecz ochrony środowiska są doceniane przez przedstawicieli samorządu województwa. Jesteśmy jedną z najnowocześniejszych instalacji komunalnych w Wielkopolsce, dlatego staramy się, aby wkład w rozwój gospodarki odpadami był na wysokim poziomie, a wyróżnienie, które otrzymaliśmy, mobilizuje nas do dalszego rozwoju. Pragniemy, aby nasza spółka była liderem w zakresie przetwarzania odpadów komunalnych - mówi Andrzej Pichet, wiceprezes WCR Jarocin.

Przetwarzanie odpadów komunalnych

Efektywność przetwarzania odpadów komunalnych wpływa na wysokość poziomów odzysku i recyklingu, które są wymagane od samorządów terytorialnych. Między innymi, dzięki współpracy pomiędzy gminami, a WCR Jarocin, możliwym jest wypracowanie wzorcowego systemu zbiórki odpadów, który pozwoli na jak najefektywniejsze osiąganie i spełnianie wymagań prawnych. Co więcej, spółka może pochwalić się ponad dwudziestoletnim doświadczeniem w branży, a budowane przez lata relacje z gminami należącymi do Porozumienia Międzygminnego sprawiły, że obecnie obsługujemy aż 25 samorządów z terenu środkowej Wielkopolski.

Produkty z odpadów jako element Gospodarki o Obiegu Zamkniętym

To właśnie rozbudowany system gospodarki odpadami wpływa na to, że odpady stają się cennymi surowcami, które możemy przetworzyć w nowe produkty. Jest to jeden z istotnych elementów gospodarki o obiegu zamkniętym, której ideą jest zamykanie cyklu życia odpadów. W WCR Jarocin z niektórych odpadów powstają produkty, a pozostała część surowców przekazywana jest do zewnętrznych firm zajmujących się recyklingiem. Dzięki prowadzonym technologiom otrzymujemy kruszywo budowlane z odpadów poremontowych, z odpadów szkła powstaje stłuczka szklana, która trafia bezpośrednio do huty. Odpady zielone - czyli trawy, liście i drobne gałęzie są kompostowane i produkujemy naturalny nawóz. Odpady biokuchenne są fermentowane i otrzymujemy biogaz, a z niego prąd i ciepło, które wykorzystujemy na własne potrzeby.

Nowe decyzje dla nowych produktów

W ostatnim czasie, do grona produktów nawozowych dołączyły kolejne dwa - są to nawóz płynny oraz polepszacz glebowy. Obydwa produkty otrzymały pozytywne decyzje z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Powstają w wyniku fermentacji selektywnie zbieranych odpadów biokuchennych (żywnościowych). Są nawozami, które wspomogą rośliny i będą stymulowały ich wzrost. Bogate w składniki odżywcze, dlatego znajdą zastosowanie w naszych ogrodach warzywnych i ozdobnych, a także w uprawie rolnej.

Efektywność energetyczna

2020 rok, był dla nas okresem przełomowym, ponieważ to właśnie od tego roku zakład stał się samowystarczalny energetycznie. Energia elektryczna powstaje w zespole kogeneracyjnym oraz w instalacjach fotowoltaicznych. Samowystarczalność energetyczna, która cechuje spółkę pozwala, aby inwestycje były skierowane m.in. na wymianę sprzętu i maszyn na elektryczne, które będą zasilane naszym prądem.

Plany na przyszłość

Nieodłącznym towarzyszem WCR Jarocin jest rozwój. Nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa, dlatego nasze plany obejmują budowę m.in. mikroinstalacji wiatrowej, a także biometanowni wraz z przyłączeniem się do sieci i stacją tankowania CNG. Dzięki wprowadzanym zmianom, inwestycjom i nowoczesnym technologiom prowadzona przez nas działalność może zdobywać kolejne "szczyty" w zakresie efektywnej gospodarki odpadami i zarządzaniem energią.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

0℃
-5℃
Poziom opadów:
3.7 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
27.80 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro