Reklama
Reklama

Wyjątkowy kalendarz znów do wzięcia za darmo. Jak go zdobyć?

fot. Włodzimierz Hoppel
fot. Włodzimierz Hoppel

To Kalendarz Trzech Religii, który już po raz ósmy stworzony został przez przedstawicieli różnych wyznań.

Pierwsza edycja, wydana w 2018 roku, powstała dzięki współpracy Youssefa Chadida, imama lokalnej wspólnoty muzułmańskiej, o. Marcina Wrzosa, misjonarza oblata, oraz przedstawicieli poznańskiej gminy żydowskiej.
"Od średniowiecza Poznań był miastem wielokulturowym, w którym stykały się różne religie. Już od ośmiu lat ten wyjątkowy kalendarz przypomina nam o naszej historii i o tym, że w Poznaniu tworzymy wspólnotę opartą o szacunek dla każdego człowieka" - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. "Cieszę się, że nawet w tak trudnych czasach jego twórcy nadal przypominają nam, że nasze Miasto jest otwarte dla każdego, a miłość i wzajemna troska pomagają nam budować wspólnotę" - dodaje.

"Każda karta kalendarza podzielona jest na trzy części, odwołujące się do innej rachuby czasu: gregoriańskiej (liczonej od narodzin Chrystusa), żydowskiej (od początku świata) oraz muzułmańskiej (datowanej od podróży proroka Muhammada z Mekki do Medyny). Wyróżniono w nim najważniejsze święta wszystkich trzech religii, dni modlitwy, takie jak niedziele, szabaty czy dni zgromadzenia, a także polskie uroczystości narodowe i daty istotnych wydarzeń, np. dnia dziecka, matki czy ojca" - informują miejscy urzędnicy.

Publikacja zawiera fotografie przedstawiające Poznań oraz opisy tradycji, rytuałów i modlitw charakterystycznych dla każdego z wyznań. W części dotyczącej chrześcijaństwa zamieszczono również informacje o ważnych datach i wydarzeniach związanych z Kościołami protestanckim, prawosławnym i starokatolickim. Dzięki wprowadzeniu w języku angielskim materiał jest dostępny dla szerszego grona odbiorców.

Tegoroczne hasło przewodnie kalendarza to "Miłość bliźniego".

"Miłość bliźniego jest jednym z centralnych pojęć chrześcijaństwa, głęboko zakorzenionym w nauczaniu Jezusa Chrystusa" - wskazuje o. Marcin Wrzos OMI. "Wyraża się ona w wezwaniu do okazywania życzliwości, troski i współczucia wszystkim ludziom, bez względu na ich pochodzenie, status społeczny czy wyznanie, a także w chęci dzielenia się Ewangelią. Jest nie tylko uczuciem, ale przede wszystkim czynem objawiającym się w konkretnych działaniach, np. pomocy potrzebującym czy wsparciu osób w kryzysie ubóstwa i bezdomności" - dodaje.

"Miłość bliźniego w islamie obejmuje nie tylko rodzinę i przyjaciół, ale także sąsiadów, współpracowników, a nawet osoby, których nie znamy osobiście" - pisze we wstępie do kalendarza Youssef Chadid, mufti Ligi Muzułmańskiej w RP i imam poznańskiej wspólnoty muzułmanów. "Islam naucza, że powinna być ona wyrażana zarówno w codziennych relacjach, jak i w dążeniu do sprawiedliwości społecznej" - dodaje.

"Przykazanie kochania bliźniego jak siebie samego ma w tradycji żydowskiej ogromne znaczenie. Jeden z autorytetów rabinicznych Rabin Akiwa uznawał rzeczone przykazanie za główną zasadę Tory" - podkreśla Alicja Kobus, przewodnicząca Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Poznaniu.

Kalendarz, dostępny bezpłatnie, zostanie wydany w nakładzie 5000 egzemplarzy. Od 16 grudnia będzie można go odebrać w poznańskiej synagodze, meczecie, centrach informacji kulturalnej i turystycznej oraz w Domu Misyjnym misjonarzy oblatów. Istnieje także możliwość zamówienia go poprzez stronę internetową misyjne.pl.

Projekt został sfinansowany z budżetu Miasta Poznania.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

5℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
9.80 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro