Pionierski w skali Europy zabieg w poznańskim szpitalu. W trakcie wykorzystano okulary rozszerzonej rzeczywistości
W Wielkopolskim Centrum Onkologii przeprowadzono zabieg brachyterapii, ratując oko pacjenta z zaawansowanym rakiem skóry twarzy.
- Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu zapisało się na kartach historii medycyny, wykonując pierwszy w Europie zabieg brachyterapii wspomagany technologią rozszerzonej rzeczywistości (AR). To przełomowe osiągnięcie, zrealizowane przez dr. Artura Chyrka, Kierownika Pracowni Implantów Stałych w WCO nie tylko zwiększa precyzję i bezpieczeństwo terapii, ale otwiera nowe możliwości w leczeniu nowotworów - podaje WCO.
Jak podaje lecznica, zabieg wykonano u pacjenta z miejscowo zaawansowanym rakiem skóry twarzy w okolicy oczodołu. Mężczyzna przechodzi terapię immunologiczną. - Innowacyjne zastosowanie AR pozwoliło na wyjątkowo precyzyjną implantację aplikatorów do radioterapii, mającą na celu całkowite wyleczenie nowotworu przy zachowaniu funkcji oka i estetyki twarzy - wyjaśnia dr Artur Chyrek, Kierownik Pracowni Implantów Stałych w WCO i główny operator zabiegu.
Dzięki okularom AR zabieg można było precyzyjnie zaplanować i wykonać. Wszystko z większym komfortem dla pacjenta. Co ważne, był to drugi taki zabieg na świecie i pierwszy w Europie.