Reklama

Poznań: Weekend z Biblioteką Raczyńskich

Podczas trwającego do niedzieli weekendu z historią na Trakcie Królewsko-Cesarskim atrakcji nie zabraknie. Będzie to niepowtarzalna okazja dla wszystkich, którzy chcą zapoznać się z polską historią, tradycją i kulturą w miejscu, gdzie ma ona swoje korzenie.

Hasłem przewodnim tegorocznej imprezy związanej z 180 rocznicą otwarcia Biblioteki Raczyńskich jest: "Poznaj Raczyńskich". Dla chętnych został przygotowany trzydniowy maraton atrakcji.
W piątek o godz. 13.30 na pl. Wolności otwarte zostały wystawy: o zasługach Raczyńskich, plastyczne wizje Traktatu Królewsko-Cesarskiego oraz Sienkiewicz - przyjaciel Raczyńskich, gość Rogalina.

W sobotę o 10.00 spod siedziby Radia Merkury wyruszył rajd rowerowy do Rogalina. Tam między godz. 11.00 a 17.00 odbędzie się "Piknik z Historią", podczas którego przewidziano liczne atrakcje dla najmłodszych. Specjalnie na tę okazje będą kursować bezpłatne autobusy, które wyruszą z pl. Wolności w kierunku Rogalina.

W godzinach 10.00-14.00 odbyła się Gra Miejska "Klucz do Poznania". Kilkuosobowe zespoły rywalizowały między sobą na ulicach miasta, dobrze się przy tym bawiąc. Starały się wykonać w jak najkrótszym czasie zadania dotyczące dokonań rodu Raczyńskich. W Poznaniu takie gry odbywają się już od trzech lat, a ich tematyka nawiązuje do historii Poznania.

W programie imprezy "Poznaj Raczyńskich" przewidziano m.in. koncerty m.in. Capelii Zamku Rydzyńskiego, wystawy, warsztaty plastyczne, które będzie można zobaczyć w sobotę od godz. 15.00-17.00 w Muzeum Literackim i w niedzielę od 11.00-13.00 Przewidziano także pokazy modeli latających, prezentowane przez członków Aeroklubu Poznańskiego, wycieczki, konkursy dla dzieci z nagrodami.


W niedzielę propozycja dla podróżników: odbędzie się wycieczka autokarowa z przewodnikiem po Poznaniu śladami Raczyńskich. O godz. 17.00 ruszy specjalna edycja Verba Sacra w Bazylice Archikatedralnej św. Piotra i Pawła. Między godz. 16.00, a 18.00 odbędzie się happening higieniczny na cześć odsłonięcia studzienki Higiei- "Nic leps (z)ego nad wodę" . Podczas niego zostanie rozwiązany konkurs na fraszkę opiewającą pomnik Higiei, który został ogłoszony przez biuro programu Trakt Królewsko-Cesarski w Poznaniu. W niedzielę także od godz. 12.30 dzieci będą mogły posłuchać nieopublikowanej opowieści Jacka Kowalskiego "Złota Kaplica", którą odczyta gość specjalny, aktor - Radosław Pazura.

Bezpłatne bilety i wejściówki odbierać można w Centrum Informacji Miejskiej (ul. F. Ratajczaka 44) jak i również w Bibliotece Raczyńskich (Plac Wolności 19).

Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
10.12 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro