Produkowali suplementy diety z narkotykami, dopalaczami i sterydami. Zatrzymano 7 osób
Akcję przeprowadzono na terenie trzech województw, w tym w Wielkopolsce.
- Wielkopolska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wraz z Centralnym Biurem Śledczym Policji (CBŚP), Polską Agencją Antydopingową oraz EUROPOLEM rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą produkującą i dystrybuującą suplementy diety zawierające narkotyki, dopalacze i sterydy - wyjaśnia Małgorzata Spychała-Szuszczyńska z Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu.
Działania przeprowadzono w Wielkopolsce, ale też głównie na Mazowszu oraz na Śląsku. - Zatrzymano 7 członków grupy przestępczej, która wytwarzała i wprowadzała na rynek poprzez sklepy internetowe substancje zabronione w sporcie, środki odurzające, substancje psychotropowe i psychoaktywne. Funkcjonariusze zabezpieczyli suplementy diety zawierające nielegalne substancje, linię produkcyjną oraz półprodukty o wartości ponad 20 mln zł - dodaje.
Polskie służby przy tej akcji współpracowały m.in. z Wydziałem Antynarkotykowym Służby Celnej w Brnie, słowacką Krajową Agencją Kryminalną Policji w Bratysławie oraz Europolem i Eurojustem. - W przebadanych próbkach odkryto m.in. narkotyki, dopalacze i sterydy. Grupa przestępcza zarobiła na nielegalnej działalności ponad 30 mln PLN - mówi Spychała-Szuszczyńska. - Na ponad 100 kontach bankowych powiązanych z zatrzymanymi zablokowano kilkanaście milionów złotych. Funkcjonariusze ustalili, że grupa współpracowała z osobami z Czech i Słowacji, gdzie wcześniej służby zatrzymały w tej sprawie 6 podejrzanych - dodaje.
Centralne Biuro Śledcze Policji przekazuje, że w trakcie sprawdzania miejsc produkcji i przechowywania suplementów głównie w Warszawie stwierdzono, że miejsca te nie spełniały wymaganych norm sanitarnych. - Jak wynika ze wstępnej opinii ekspertów z dziedziny farmacji, zabezpieczone substancje stwarzają realne zagrożenie dla życia i zdrowia konsumentów.
- Zarzuty przedstawione przez prokuratora dotyczyły udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przetwarzania środków odurzających, substancji psychotropowych i nowych substancji psychoaktywnych, wytwarzania produktów leczniczych bez wymaganego zezwolenia, sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób, wytwarzania suplementów szkodliwych dla zdrowia i życia ludzi, a także zarzuty dotyczące dopingu w sporcie, jak również prania pieniędzy w kwocie ponad 31 mln PLN. Ponadto 2 osoby są podejrzane o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, za co grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności - informuje CBŚP.