Reklama
Reklama

Poznański szpital wprowadza innowację dla pacjentów onkologicznych. Specjalny czepek daje szansę na zachowanie włosów

fot. WCO
fot. WCO

Jest stosowany w trakcie chemioterapii.

- W naszym centrum onkologii rozpoczęliśmy korzystanie z innowacyjnego rozwiązania, które daje pacjentom możliwość zachowania włosów w trakcie leczenia chemioterapią. Dziś pierwsza pacjentka skorzystała z urządzenia Paxman - tzw. czepka chłodzącego, który znacząco minimalizuje ryzyko utraty włosów, często będącej jednym z najbardziej widocznych i trudnych emocjonalnie skutków leczenia onkologicznego - podaje Wielkopolskie Centrum Onkologii.

Jak to działa? - Podawane podczas chemioterapii cytostatyki działają na komórki, które się dzielą, w tym również na cebulki włosów, co jest główną przyczyną ich utraty. Czepek chłodzący zmniejsza dopływ krwi do mieszków włosowych podczas podawania leku, ograniczając dystrybucję cytostatyków do cebulek włosów. W ten sposób zmniejsza się ryzyko ich wypadania - mówi dr n med. Krystyna Bratos, p.o. Ordynatora Oddziału Onkologii Klinicznej i Immunoonkologii z Pododdziałem Dziennym i Izbą Przyjęć.

Czepek zakłada się pacjentowi 30 minut przed podaniem leku, pozostaje założony w trakcie podawania leku, a także jeszcze do 1,5 godziny po zakończeniu procesu. Jedynie przez pierwsze 15 minut odczuwalny jest dyskomfort z powodu odczucia zimna. - Dla mnie, jako osoby, która przechodzi przez ten proces leczenia, to urządzenie dało pewną nadzieję. Już sam fakt, że mogę z niego korzystać tu, w Poznaniu, podniósł mnie na duchu. Na pewno pomoże mi to w całym procesie zdrowienia, bo psychiczny aspekt jest tutaj bardzo ważny. Oczywiście, nastawiłam się, że mogę stracić włosy, ale jeżeli jest szansa, że może tak nie być, że może być lepiej, to dlaczego nie spróbować - mówi pani Magdalena, pacjentka WCO.

Zakup czepka odbył się przy dofinansowaniu unijnym.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kolejne dziś ostrzeżenie IMGW. Obowiązuje aż do poniedziałku
4℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
26.50 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro