Ten wirus jest wciąż jest bardzo groźny. Wiele osób nie jest świadomych, że go ma!
W Poznaniu tylko w tym roku odnotowano 96 przypadków HIV i 6 zachorowań na AIDS.
Światowy Dzień AIDS, obchodzony 1 grudnia z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), ma na celu umożliwienie działania organizacjom rządowym, pozarządowym i lokalnym. Inicjatywa ta służy zwróceniu uwagi na walkę z AIDS, potrzebę wsparcia dla osób zakażonych wirusem HIV i chorych na AIDS, a także ich bliskich.
W każdym województwie funkcjonują punkty konsultacyjno-diagnostyczne (PKD), gdzie można anonimowo i bez skierowania wykonać test na obecność wirusa HIV. W Poznaniu taki punkt znajduje się przy ul. Półwiejskiej 17/18.
W obliczu rosnącej liczby zakażeń wirusem HIV w Polsce, Miasto Poznań podejmuje działania mające na celu zwiększanie świadomości na temat HIV, choroby AIDS oraz zasad profilaktyki i ochrony zdrowia.
"Zadania dotyczące przeciwdziałaniu chorobom zakaźnym, w tym zakażeń wirusem HIV, zlecane są organizacjom pozarządowym, czyli osobom posiadającym odpowiednie doświadczenie i kompetencje. Organizowane są warsztaty, konsultacje specjalistyczne i spotkania edukacyjno-informacyjne dla młodzieży, młodych dorosłych, kadry pedagogicznej i szkolnej" - informują miejscy urzędnicy.
"Działania profilaktyczne skierowane są także do osób w kryzysie bezdomnościmających utrudniony dostęp do odpowiedniej opieki medycznej. Osoby, które na co dzień z nimi pracują zostały wyposażone w najnowszą wiedzę, testy, prezerwatywy i ulotki - aby w kompletny sposób móc prowadzić działania w terenie. Dla dotkniętych bezdomnością wprowadzono również możliwość poddania się testom na HIV, HBV, HCV i kiłę zarówno stacjonarnie w jednej z przychodni, jak i podczas działań streetworkingowych w mobilnym ambulansie. W przypadku pozytywnego testu, pacjent jest informowany o możliwości leczenia oraz przekazany pod opiekę pracownika socjalnego. Jednocześnie prowadzone są warsztaty w ośrodkach dla osób w kryzysie bezdomności, podczas których obalane są mity na temat HIV/AIDS oraz innych zakażeń" - dodają.
Od 2022 roku w Poznaniu organizowane są konferencje poświęcone lokalnym wyzwaniom związanym z HIV i AIDS. W wydarzeniach uczestniczą zarówno lekarze specjaliści z miejskich placówek medycznych, jak i eksperci z zakresu socjologii oraz psychologii.
W okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 roku w Polsce zgłoszono 2 879 nowo wykrytych przypadków zakażeń wirusem HIV, 184 przypadki zachorowań na AIDS oraz 22 zgony związane z tą chorobą. Od momentu wprowadzenia badań w 1985 roku do końca 2023 roku zakażenie wirusem HIV potwierdzono u 32 935 osób, obejmując zarówno obywateli Polski, jak i cudzoziemców przebywających na terenie kraju. Na świecie z HIV/AIDS żyje obecnie około 37,7 miliona ludzi, przy czym wiele z tych osób nie jest świadomych swojego zakażenia.
Jak sytuacja wygląda w Poznaniu? "W Poznaniu od stycznia do 15 listopada 2024 r. zarejestrowano 98 przypadków HIV i 6 zachorowania na AIDS, w tym 1 zgon" - informuje Cyryla Staszewska, rzeczniczka poznańskiego Sanepidu. "Od stycznia do 15 listopada 2023 r. zarejestrowano 119 przypadków HIV i 8 zachorowania na AIDS, w tym 1 zgon" - dodała dla porównania.
Najpopularniejsze komentarze