Reklama
Reklama

Przełomowe odkrycie poznańskich naukowców. Uprawa tej rośliny jest u nas możliwa!

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe

To nowe możliwości dla rolnictwa i przemysłu spożywczego.

Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, pod kierownictwem prof. dr. hab. Piotra Szulca, osiągnęli przełomowe wyniki dotyczące możliwości uprawy imbiru w polskich warunkach klimatycznych. "Projekt skupia się na przystosowaniu technologii uprawy imbiru do polskich warunków geograficznych i środowiskowych, co wymaga opracowania nowatorskich rozwiązań agrotechnicznych. Istotnym elementem jest również stworzenie optymalnych procesów podkiełkowywania kłączy w kontrolowanych warunkach, które przyspieszają wzrost rośliny i zwiększają jej efektywność. Dodatkowo, projekt zakłada opracowanie nowej metody pozyskiwania klarowanego soku z imbiru, co otwiera możliwości wykorzystania go w produkcji innowacyjnych napojów funkcjonalnych" - informuje Iwona Cieślik, rzeczniczka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. 2 stycznia 2025 r. rusza kolejna edycja programu Kawka Bis, zgłoś się i otrzymaj nawet 37 000 zł.
REKLAMA

Badania przeprowadzone w drugim roku projektu w Centrum Edukacji Przyrodniczej Marcelin UPP przyniosły znakomite rezultaty. W ramach prac zastosowano różnorodne zabiegi agrotechniczne, w tym optymalizację metod sadzenia, dostosowanie częstotliwości nawadniania oraz dobór odpowiedniego podłoża. Podjęte działania zaowocowały wyjątkowo obiecującymi plonami, potwierdzając potencjał tej rośliny w polskich warunkach klimatycznych.

"Aby dostosować imbir do polskich warunków klimatycznych, kluczowe jest opracowanie metod pozwalających na skrócenie cyklu wegetacyjnego tej rośliny i wydłużenie okresu jej wzrostu poprzez zastosowanie kontrolowanych warunków uprawy. W krajach takich jak Indie, Chiny czy Peru, gdzie imbir jest tradycyjnie uprawiany, roślina potrzebuje około 10 miesięcy, aby osiągnąć pełną dojrzałość technologiczną. W polskich warunkach klimatycznych jest to wyzwanie, które wymaga innowacyjnych rozwiązań" - mówi prof. dr hab. Piotr Szulc.

Dodatkowym wyzwaniem jest ochrona imbiru przed przymrozkami.

"Ten rok upraw był przełomowy dzięki wprowadzeniu szeregu zabiegów agrotechnicznych, takich jak optymalizacja sposobu sadzenia czy ustalenie częstotliwości podlewania. Wszystkie te działania, które przeprowadzałem osobiście, przyniosły imponujące efekty w postaci dużego plonu, co potwierdza, że przy odpowiedniej technologii i zaangażowaniu, uprawa imbiru w Polsce jest możliwa" - opowiada prof. Szulc.

Mimo tych sukcesów, droga do pełnej introdukcji imbiru jako powszechnej uprawy w Polsce wciąż jest długa.

"Uprawa imbiru w Polsce to coś więcej niż eksperyment - to wizja przyszłości, w której nasze rolnictwo staje się bardziej zróżnicowane i innowacyjne. Przed nami jeszcze wiele wyzwań, ale każdy krok przybliża nas do momentu, w którym imbir stanie się dostępnym, lokalnym produktem. Wierzę, że dzięki pasji i determinacji naszego Zespołu ten cel jest w zasięgu ręki" - podkreśla prof. dr hab. Piotr Szulc.

"Jako Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, ale także partnerzy projektu mamy ambicję, aby Polska stała się liderem innowacyjnych upraw imbiru w Europie, otwierając nowe możliwości dla rolnictwa i przemysłu spożywczego" -
podsumowuje.

Przedsięwzięcie to współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "Współpraca" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Realizacja projektu to efekt współpracy w ramach grupy operacyjnej 'Polski Imbir', która łączy potencjał naukowy, technologiczny i praktyczny kilku partnerów.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
35.70 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro