Reklama
Reklama

Biała sobota dla mężczyzn

W sobotę 26 września każdy mężczyzna po 40 roku życia będzie miał okazję wziąć udział w bezpłatnych badaniach USG oraz urologicznych. Lekarze będą czekali na pacjentów między godziną 9:00 a 13:00 w szpitalu przy ul. Szwajcarskiej. Takie akcje mają na celu wczesne wykrycie przerostu prostaty lub jej nowotworu, a tym samym zwiększyć rokowania pacjenta.

Nowotwór prostaty to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów mężczyzn po 55 roku życia. Wysoki odsetek zgonów spowodowany jest często brakiem świadomości w zakresie dbania o własne zdrowie a także brakiem podejmowania przez mężczyzn leczenia. Ta natomiast uwarunkowana jest głównie wstydem i obawa przed badaniem prostaty.

Naprzeciw wstydliwym mężczyznom w sobotę wyjdą lekarze ze szpitala przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu, gdzie zorganizowana zostanie Biała Sobota. Akacja odbędzie się w ramach "Programu profilaktyki onkologicznej polegającej na profilaktyce i wczesnej diagnostyce raka prostaty". Od godziny 9.00 do 13.00 mężczyźni będą mogli wykonać bezpłatne badania USG oraz badanie urologiczne. Na badania można przyjść bez skierowania. Jedynym wymogiem jest wiek - trzeba mieć ukończone 40 lat.

Prostata jest to nieparzysty narząd mięśniono-gruczołowy, który wchodzi w skład męskiego układu płciowego. Powiększony powoduje ucisk na pęcherz moczowy, co kończy się trudnościami w oddawaniu moczu. Często dochodzi także to nadmiernego przerostu gruczołu oraz pojawienia się zmian nowotworowych związanych z tym narządem. Jednym z głównych badań w diagnostyce zmian w obrębie prostaty jest badanie per rectum oraz badanie laboratoryjne, podczas którego analizowane jest stężenie poziomu PSA.

Na badania można zapisywać się telefonicznie pod numerem telefonu 061-8739-026 w godzinach od 8:00 do 11:00.

Akcja została sfinansowana przez Miasto Poznań.

Reklama
Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Turkusowa woda w pilskim kąpielisku
30℃
19℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
17.89 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro