Reklama
Reklama

Auta zabytkowe będą musiały przechodzić badanie

Wszystkie samochody, które kwalifikują się do zabytkowych, będą musiały przechodzić obowiązkowo okresowe badania techniczne. Dotyczy to także motorowerów. Nowy przepis wszedł w życie we wtorek.

Zabytkowe samochody będą musiały mieć ważny przegląd techniczny. Dotyczy to wszystkich pojazdów, które będą poruszały się po drodze. Zmianę odczują najbardziej osoby, które wynajmują pojazdy zabytkowe na okoliczne imprezy. Nawet, jeżeli pojazd będzie używany tylko odświętnie, będzie musiał mieć podbity dowód rejestracyjny.

"Do tej pory pojazdy miały zapis bezterminowo a właściciele nie byli zobowiązani do okresowych badań technicznych pojazdów. - tłumaczy Michał Mieloch, zastępca dyrektora Wydziału Komunikacji - Od 22 września już taki obowiązek istnieje. Ustawodawca przewidział okres jednego roku na to, aby wszyscy te badania techniczne mogli wykonać."

Z realizacją przeglądu technicznego będą musieli liczyć się także kierowcy motorowerów. Badania muszą przejść pojazdy nowe, ale dopiero po trzech latach użytkowania. Starsze pojazdy będą musiały przechodzić badanie techniczne co dwa lata. Każdy właściciel motoroweru ma rok, od chwili wejścia w życie przepisu, aby wykonać niezbędny przegląd.

Zmiany dotyczą także pojazdów, które są sprowadzane z Unii Europejskiej i tam były zarejestrowane. Jeżeli w dowodzie rejestracyjnym takiego samochodu będzie znajdowało się ważne potwierdzenie przeglądu, właściciel nie będzie musiał go wykonywać w Polsce jeszcze raz.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

17℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
20 km
Stan powietrza
PM2.5
16.95 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro