Reklama
Reklama

Jacek Hołub i Mariusz Szczygieł na finał cyklu "Spotkania bez fikcji" w Bibliotece Raczyńskich

Reporterskie książki zawsze były atrakcyjną propozycją dla czytelników, interesujących się rzeczywistością i globalnymi problemami. Reportaż doczekał się już swoich klasyków i arcydzieł, co warto podkreślać w roku, którego literackim patronem jest świetny reportażysta i publicysta Melchior Wańkowicz.

Świat nie staje w miejscu, historia nie ma końca, a tematyka książek non fiction odzwierciedla aktualne problemy. Kolejne spotkania z zaproponowanego przez Bibliotekę Raczyńskich cyklu "Spotkania bez fikcji" miały te tendencje odzwierciedlać. Świat jest złożony, co pokazywała tematyka omawianych w bibliotece książek. Gośćmi spotkań byli Grzegorz Piątek, Szymon Wróbel, Cezary Łazarewicz i Zbigniew Parafianowicz. Na spotkaniach była mowa o historii wcześniejszej, opisywanej w książce "Starzyński. Prezydent z pomnika" przez Grzegorza Piątka. Bliższą naszym czasom jest sprawa Stanisława Pyjasa, opisana przez Cezarego Łazarewicza. Zbigniew Parafianowicz opowiadał o aktualnych wydarzeniach w Ukrainie, którym poświęcił książkę "Polska na wojnie". Szymon Wróbel w reportażu "Zawieszeni. O zaginionych i ludziach, którzy ich szukają" poruszał społeczny problem zaginięć. Każde z nich wiąże się z dramatami rodzinnymi i szerokim oddźwiękiem społecznym. Trudno się dziwić, że historie te poruszają.

Kolejny gość cyklu, Jacek Hołub, z którym można będzie spotkać się w środę 27 listopada o godzinie 18.00, wielokrotnie podejmował w swoich książkach tematykę społeczną. Już same tytuły jego książek są wymowne: "Żeby umarło przede mną. Opowieści matek niepełnosprawnych dzieci", "Niegrzeczne. Historie dzieci z ADHD, autyzmem i zespołem Aspergera", "Beze mnie jesteś nikim. Przemoc w polskich domach", "Wszystko mam bardziej. Życie w spektrum autyzmu". Truizmem jest stwierdzenie, że podejmowanie takich tematów wymaga wrażliwości i taktu. Trzeba o tych problemach "umieć pisać". I o tym jak się to robi, będzie rozmawiała z autorem Magda Sobczak. We wtorek 3 grudnia finał cyklu, czyli spotkanie z Mariuszem Szczygłem. Autor jest kojarzony ze świetnymi reportażami o tematyce czeskiej. Tym razem będzie rozmawiał z Urszulą Salamon o swojej najnowszej książce "Fakty muszą zatańczyć", która jest nietypowa w jego dorobku, bo poświęcona reportażowi jako gatunkowi. W ramach podsumowania w Bibliotece Raczyńskich pojawi się refleksja nad książkami non fiction. Trudno o lepszego przewodnika po reportażach, który ma swoje bogate doświadczenia, niż Mariusz Szczygieł. Serdecznie zapraszamy do Biblioteki Raczyńskich 27 listopada i 3 grudnia o godzinie 18.00.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

3℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
9.30 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro