Reklama

25 tysięcy palaczy przejdzie specjalistyczne badania

W poniedziałek specjaliści zainaugurowali Wieloletni Program Wczesnego Wykrywania Raka Płuc. W ramach działań przebadanych ma zostać 25 tysięcy osób, które palą papierosy.

Program będzie pierwszym w Polsce działaniem profilaktycznym skierowanym do mieszkańców na taką skalę. W ramach jego założeń zostaną przeprowadzone bezpłatne badania u pacjentów z ryzykiem zachorowania na nowotwór płuc. Badania będą wykonywane za pomocą wysokospecjalistycznego sprzętu. Umożliwi to wykrycie nowotworu w możliwie najwcześniejszych stadium.

Osoby, które zostaną zakwalifikowane do programu to palacze między 55 a 70 rokiem życia, którzy palą co najmniej paczkę papierosów dziennie. Będą oni mieli zapewnione spotkania z lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej, którzy następnie będą kierowali pacjentów do specjalistów. Tomografia będzie wykonywana w ośrodkach w Poznaniu, Lesznie, Kaliszu, Koninie i Pile.

Program Wczesnego Wykrywania Raka Płuc będzie realizowany i finansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Koordynatorem jest Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Poznaniu. Program ma funkcjonować przez pięć lat. Specjaliści szacują, ze w tym okresie czasu przebadanych zostanie 25 tysięcy osób palących papierosy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
65.40 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro