Reklama
Reklama

Tylko w listopadzie wielkopolscy strażacy odnotowali już 93 pożary budynków. Jest apel do właścicieli i zarządców budynków mieszkalnych

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE. | fot. wlkp24.info/archiwum
ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE. | fot. wlkp24.info/archiwum

Zatrważający bilans przedstawili wielkopolscy strażacy.

Od 1 do 13 listopada odnotowali nie tylko wyżej wspomniane pożary, w wyniku których śmierć poniosły dwie osoby (16 osób zostało rannych, w tym 4 dzieci), ale również byli zadysponowani w 11 przypadkach do wykrytego tlenku węgla, którym mogli zatruć się mieszkańcy domów - Niestety podczas tych zdarzeń 5 osób zostało rannych, w tym 2 dzieci - podsumowują wielkopolscy strażacy i apelują do zarządców oraz właścicieli budynków mieszkalnych.

Zima nad morzem? Magia pustych plaż, szum fal, relaks w ciszy. Zarezerwuj pobyt już dziś, naładuj baterie nad Bałtykiem.
REKLAMA

- Należy pamiętać, że podczas spalania śmieci w domowych piecach emitowane są szkodliwe substancje: pyły powodujące zanieczyszczenie metalami ciężkimi, trujący tlenek węgla oraz tlenek azotu, który powoduje podrażnienia a nawet uszkodzenia płuc. W dymie znajduje się dwutlenek siarki, chlorowodór, cyjanowodór oraz rakotwórcze dioksyny - uświadamiają strażacy i dodają, że spalanie niedozwolonych substancji i odpadów w domowych warunkach, stwarza nie tylko zagrożenia zdrowotne, ale może być bezpośrednią przyczyną bardzo groźnych w skutkach pożarów i zaczadzeń.

Strażacy przypominają również o tym, że w każdym z budynków, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych: cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem), dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym, co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych.

Co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych. Pamiętajmy także, że montaż certyfikowanej czujki dymu, czujki tlenku węgla może skutecznie pomóc i uchronić nas przed niebezpieczeństwem utraty życia i zdrowia - apelują strażacy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

1℃
-5℃
Poziom opadów:
2.1 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
24.00 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro