Ważna poznańska ulica, którą porusza się średnio ponad 30 tys. samochodów na dobę zostanie rozbudowana. Pytają mieszkańców
Mowa o Lechickiej.
Ulica Lechicka znajduje się w północnej części miasta i pełni istotną rolę jako trasa komunikacyjna łącząca wschód z zachodem. W dokumentach planistycznych odcinek od ulicy Murawa do ulicy Wojciechowskiego i Piątkowskiej jest określany jako część tzw. trzeciej ramy komunikacyjnej Poznania.
"Ulica przebiega na granicy czterech intensywnie zurbanizowanych części miasta: Piątkowa, Winiar, Winograd i Naramowic. Rozpoczyna się na skrzyżowaniu z ulicami Serbską i Bałtycką, a kończy na rondzie Obornickim. Korzystają z niej nie tylko mieszkańcy okolicznych osiedli. Jest to bowiem istotna trasa tranzytowa wschód-zachód położona w ciągu drogi krajowej nr DK92. Z tego powodu jest jedną z najbardziej obciążonych poznańskich dróg, po której porusza się średnio ponad 30 tys. pojazdów na dobę. Zgodnie z zapisami Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego drogi tworzące tzw. trzecią ramę komunikacyjną powinny zapewniać przejazd po obwodzie miasta i być zrealizowane jako drogi główne ruchu przyspieszonego" - informuje Agata Kaniewska, rzecznik ZDM.
"Obecnie odcinek ul. Lechickiej od ul. Murawa do ul. Połabskiej stanowi wąskie gardło w postaci jednojezdniowej drogi z jednym pasem ruchu w każdą stronę. Na dalszym fragmencie, do ronda Obornickiego, ulica ma już po dwa pasy ruchu, ale na skrzyżowaniach przepustowość maleje z uwagi na ograniczoną liczbę wlotów. Wzdłuż ulicy brakuje chodników oraz infrastruktury dla rowerzystów. Drogi dla pieszych znajdują się wyłącznie w obszarze skrzyżowań oraz centrum handlowo-usługowego" - dodaje.
Koncepcja, będąca przedmiotem rozpoczynających się konsultacji społecznych, proponuje szereg rozwiązań na odcinku ponad dwóch kilometrów, mających na celu poprawę bezpieczeństwa i płynności ruchu. Zakłada ona rozbudowę ulicy Lechickiej do dwóch jezdni z dwoma pasami ruchu w każdą stronę, przebudowę skrzyżowań oraz budowę chodników i ścieżek rowerowych po obu stronach ulicy. Projekt przewiduje minimalną ingerencję w istniejącą zieleń oraz wprowadzenie nasadzeń rekompensacyjnych.
Z koncepcją przebudowy ul. Lechickiej można zapoznać się na stronie ZDM w zakładce konsultacje społeczne. Tam też można wypełnić ankietę.
Jak wskazano, osoby, które nie mają możliwości zapoznać się z materiałami w wersji elektronicznej mogą udać się do punktów konsultacyjnych. Dyżury dla mieszkańców odbędą się w dniach:
- 20 listopada, w godzinach 17:00 - 20:00 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 12 w Poznaniu, os. Zwycięstwa 101.
- 27 listopada, w godzinach 17:00 - 20:00 w XX Liceum Ogólnokształcącym, os. Wichrowe Wzgórze 111.
Konsultacje społeczne trwają od 12 do 29 listopada. Ich podsumowanie zostanie opublikowane na stronie internetowej ZDM w ciągu miesiąca od daty ich zakończenia.
Najpopularniejsze komentarze