Reklama
Reklama

Zbudują replikę wozu pancernego zdobytego przez powstańców w 1919 roku. Będzie można wejść do środka

fot. Wielkopolskie Muzeum Niepodległości
fot. Wielkopolskie Muzeum Niepodległości

Wóz stanie w powstającym obecnie Wielkopolskim Muzeum Niepodległości w Poznaniu.

W środę dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Przemysław Terlecki podpisał umowę na wykonanie repliki Ehrhardt M17 z firmą Pracownia Renowacji Zabytków Techniki Militarnej w Wolsztynie - FHU Małgorzata Banaszyńska. - Siłą nowego Muzeum i prezentowanej ekspozycji będą oryginalne artefakty. Będzie ich na wystawie stałej blisko 2,5 tysiąca. Bardzo efektowane będą z pewnością eksponaty, które z uwagi na ich unikatowość czy wręcz niedostępność w oryginale będą musiały być pokazane jako wierne kopie. Do takich należą z pewnością zlecony dziś do odtworzenia wóz pancerny Ehrhardt M17, samolot Fokker czy prawdziwy postrach bolszewików z okresu wojny polsko bolszewickiej, lekki czołg produkcji francuskiej Renault FT-17 - tłumaczył Terlecki.

Historia wozu pancernego Ehrhardt M17 sięga lutego 1919 roku. To właśnie wtedy został on zdobyty przez Powstańców Wielkopolskich w brawurowej akcji pod Budzyniem. Będzie to jedna z wielu historii przedstawionych w ramach wystawy stałej w muzeum.

Firma, która zajmie się budową wozu pancernego, ma spore doświadczenie - przygotowane przez nich realizacje znajdują się m.in. w Muzeum Broni Pancernej. - To nie są nasze pierwsze repliki, mąż jest mechanikiem z zawodu, ale uwielbia takie wyzwania, naprawa samochodów, to nie to samo, co stworzenie czegoś od podstaw, co zostanie po nas. Mamy nadzieję, że sprostamy temu wyzwaniu. Z radością wykonamy replikę ku chwale i dla potomnych - podkreśliła Małgorzata Banaszyńska.

- Prace przygotowawcze do ogłoszenia przetargu wymagały wielu konsultacji branżowych i prac eksperckich. W tym celu muzeum nawiązało kontakt z Panem Stanisławem Ornochem z Budzynia, twórcą i posiadaczem jedynej istniejącej repliki Ehrhardta. Dzięki jego zaangażowaniu oraz doświadczeniu powstała odpowiednia specyfikacja zamówienia. We współpracy z firmą Inspect 3D z Lubonia dokonaliśmy dokładnych skanów laserowych budzyńskiego pojazdu, co pozwoliło na inżynierię odwrotną i opracowanie szczegółowej dokumentacji technicznej niezbędnej do wykonania repliki oraz stworzenia modelu 3D. Z wykorzystaniem tej nowoczesnej technologii dokumentacja zostanie przygotowana z dokładnością do 0,1 mm, co umożliwi maksymalnie wierne odtworzenie repliki w procesie produkcji - podkreśla muzeum.

Budowa ma potrwać 10 miesięcy. Wóz zostanie zamontowany pod koniec 2026 roku w powstającym obecnie muzeum.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest dziś kolejne ostrzeżenie IMGW pierwszego stopnia. Również dla Poznania!
0℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
22.50 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro