Urzędnicy z Wrocławia przyjechali do Poznania. "Stolica Wielkopolski może być wzorem dla innych miast"
Rozmawiano o działaniu rad osiedli.
"Stolica Wielkopolski może być wzorem dla innych miast, jeśli chodzi o współpracę z jednostkami pomocniczymi" - podkreślają przedstawiciele poznańskiego magistratu.
"Cieszę się, że możemy się tu dzisiaj spotkać i porozmawiać o radach osiedli" - mówił Stanisław Tamm, Sekretarz Miasta Poznania. "W tym roku dokonaliśmy pewnych zmian w ich finansowaniu, wybraliśmy też w głosowaniu nowe rady" - dodaje.
W Poznaniu działają 42 rady osiedli. "Obecnie mamy 672 radnych osiedlowych. Rady liczą od 15 do 21 osób wybieranych na 5-letnią kadencję" - wyliczał Arkadiusz Bujak, dyrektor Wydziału Wspierania Jednostek Pomocniczych Miasta UMP.
W lutym Rada Miasta Poznania przyjęła uchwałę wprowadzającą nowe zasady naliczania środków budżetowych dla osiedli, co zapewni większą stabilność ich finansowania. Nowe przepisy zostaną uwzględnione przy planowaniu budżetu miasta na 2025 rok.
"Do tej pory tzw. środki wolne, jakimi dysponowały rady osiedli, były obliczane przy uwzględnieniu dochodów z podatku od nieruchomości, liczby mieszkańców i powierzchni osiedla. Teraz będą to wszystkie dochody podatkowe Miasta. Co ważne, nowe zasady finansowania dają osiedlom możliwość skorzystania nawet z całej puli środków wolnych już w pierwszym roku okresu pięcioletniego lub rozłożenia jej proporcjonalnie na poszczególne lata. Dzięki temu bardziej skomplikowane i większe projekty będzie łatwiej planować" - informują miejscy urzędnicy.
Wskazano również, że znacząco wzrosną kwoty, które osiedla będą mogły przeznaczyć na budowę i remonty dróg lokalnych w latach 2025-2029. Jest to istotny wzrost w porównaniu z okresem 2020-2024, kiedy rady osiedli dysponowały kwotą 50 mln zł na budowę oraz ponad 12 mln zł na remonty dróg. Dodano, że osiedla to dla Miasta bardzo ważni partnerzy.
Najpopularniejsze komentarze