Poznański instytut dostał 10 mln złotych. Ma szkolić w zakresie technologii kwantowych
To w Poznaniu powstaje bowiem pierwszy komputer kwantowy w Polsce.
Instytut Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk (ICHB PAN), który ma siedzibę w Poznaniu, otrzymał od Ministerstwa Cyfryzacji dotację w wysokości ponad 10 mln zł. - Środki te wesprą tworzenie nowoczesnych programów edukacyjnych i szkoleń, które przygotują specjalistów do pracy z komputerami kwantowymi - wyjaśnia ministerstwo.
- Dzięki tym funduszom stworzymy innowacyjne programy edukacyjne, które przygotują specjalistów w tej dynamicznie rozwijającej się dziedzinie. Wspólnie dążymy do tego, aby Polska mogła aktywnie uczestniczyć w globalnym wyścigu technologicznym i efektywnie wykorzystywać potencjał komputerów kwantowych - mówi wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
Okazuje się, że na rynku brakuje specjalistów w dziedzinie technologii kwantowych. Dzięki dotacji, która ma być przyznana do końca 2025 roku, wyszkolone mają zostać nowe kadry potrafiące korzystać z komputerów kwantowych w praktyce.
Przypomnijmy, że w lipcu Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło współfinansowanie zakupu pierwszego komputera kwantowego dla Polski - EuroQCS-Poland. Komputer będzie działać w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym, a start zaplanowano na połowę 2025 roku. Będzie dostępny dla naukowców, przemysłu oraz sektora publicznego z całej Europy, co umożliwi prowadzenie badań i zastosowanie technologii kwantowych na szeroką skalę. - Komputery kwantowe mają potencjał, aby zrewolucjonizować wiele dziedzin, w tym cyberbezpieczeństwo. Dzięki ich dużej mocy obliczeniowej możemy analizować i optymalizować systemy zabezpieczeń, co pozwala na błyskawiczne identyfikowanie słabych punktów i wdrażanie skuteczniejszych środków ochrony - podkreśla wiceminister cyfryzacji Paweł Olszewski. - Technologie kwantowe są kluczowe dla bezpieczeństwa narodowego i obronności, stanowiąc zespół innowacji, które mogą w zasadniczy sposób przeobrazić nasze zdolności w obliczu zagrożeń, takich jak cyberataki czy działalność organizacji terrorystycznych. Wykorzystując unikalne zjawiska fizyki kwantowej, jak splątanie kwantowe, możemy osiągnąć ultrabezpieczną komunikację oraz potężne obliczenia - dodaje.