Dziesiątki interwencji wobec bezdomnych w Poznaniu dziennie. Będzie "Mobilny Punkt Wsparcia" z pomocą i ciepłym posiłkiem
Wiele osób nie chce skorzystać z oferowanej pomocy.
Jesień i zima to najtrudniejszy czas dla osób z kryzysie bezdomności, o czym informowaliśmy na epoznan.pl wielokrotnie. Na szczęście poznaniacy nie przechodzą biernie wobec takich ludzi przebywających na powietrzu w sytuacji, gdy robi się zimno i informują o tym służby. Część osób nie chce jednak skorzystać z pomocy.
- Starsza pani, na oko w wieku emerytalnym. Nie chce podać imienia, odpowiedzieć na żadne pytanie. Jest miła, uprzejma, ale stanowczo twierdzi, że nie ma obowiązku opowiadać o sobie i niczego nie potrzebuje, nie prosiła o pomoc - relacjonuje pracownica socjalna Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu. I dodaje, że takie interwencje jak ta, są podejmowane codziennie.
Pracownicy MOPR właśnie jesienią i zimą częściej niż zwykle odwiedzają szałasy, pustostany i inne miejsca, w których pojawiają się bezdomni. W listopadzie rusza natomiast akcja MOPR we współpracy ze strażnikami miejskimi, policjantami i streetworkerami. - Podczas tych wizyt nasi pracownicy informują osoby w kryzysie bezdomności z jakich form pomocy mogą skorzystać. Wskazują, gdzie mogą uzyskać między innymi pomoc medyczną, wsparcie psychologiczne czy terapię uzależnień. Przede wszystkim jednak namawiają do pobytu w placówce - mówi Anna Zając-Domżał, zastępca dyrektora MOPR Poznań.
W Poznaniu jest ponad 300 miejsc w schroniskach, a także kilkadziesiąt dodatkowych miejsc w ogrzewalni przy ulicy Krańcowej oraz noclegowni przy ulicy Borówki. Na darmowy posiłek można liczyć w jadłodajniach prowadzonych przez zgromadzenia sióstr zakonnych przy Taczaka, Łąkowej, Ściegiennego i Niegolewskich.
Już od poniedziałku, 4 listopada, ciepłe posiłki będą również wydawane w ramach programu "Mobilny Punkt Wsparcia" przy ulicy Dworcowej. - W tym miejscu potrzebujący będą mogli również uzyskać porady socjalne, otrzymać ciepłą odzież, środki higieny czy pomoc przedmedyczną. Punkt przy Dworcowej będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 17-19, a w godzinach 17-18.30 zainteresowani otrzymają pomoc przedmedyczną - informuje MOPR.
Pracownicy MOPR zaznaczają, że nikogo nie można zmusić do przyjęcia pomocy. - Musimy tę decyzję uszanować, ale za każdym razem podejmujemy wysiłki, aby wzbudzić w nich potrzebę zmiany - podkreśla pracownik socjalny MOPR. Instytucja reaguje na każdy sygnał od mieszkańców w sprawie bezdomnych. Można dzwonić pod czynne całą dobę numery Punktu Interwencji Kryzysowej (61 835 48 66; 61 835 48 65), a także do Działu Pomocy Osobom Bezdomnym (Punkt Obsługi Klienta czynny w godzinach pracy MOPR) pod numer 61 878 17 89. Informacje można też przekazywać Straży Miejskiej pod numerem 986.
Najpopularniejsze komentarze