Mołdawianin z żoną i koleżanką ściągali do Wielkopolski "niewolników". Ich rodacy harowali ponad siły, nigdy nie dostali zapłaty
Wielkopolscy policjanci zatrzymali 3 osoby zajmujące się handlem ludźmi.
W połowie sierpnia do funkcjonariuszy dotarły pierwsze informacje o tym, że na terenie powiatu wrzesińskiego mogą przebywać ofiary handlu ludźmi. Miały to być osoby przywiezione do Polski, które pracowały na terenie gospodarstw rolnych nigdy nie otrzymując za to wynagrodzenia.
Szybko okazało się, że za procederem stoi Mołdawianin. - Obiecywał różnym osobom pomoc w znalezieniu pracy w Polsce oraz transport do naszego kraju. Po przybyciu na miejsce zabierał pracownikom wszystkie dokumenty pod pozorem legalizacji pobytu. Pracownicy byli kwaterowani, a następnie przez 5-6 dni w tygodniu byli rozwożeni do pracy na teren różnych gospodarstw rolnych. Ich dzień pracy przekraczał ogólnie przyjętą normę. Nigdy nie otrzymywali żadnego wynagrodzenia, wszystko zabierał 47-latek, tłumacząc to koniecznością opłaty noclegów oraz wyżywienia - wyjaśnia Maciej Święcichowski z wielkopolskiej Policji.
Jak ustalili policjanci, próby buntu wśród pracowników kończyły się zawsze tak samo - zastraszaniem i biciem. Mundurowi współpracując ze strażnikami granicznymi doprowadzili do zatrzymania 3 osób. Akcja odbyła się 22 października. Wówczas funkcjonariusze weszli do jednego z domów na terenie powiatu wrzesińskiego. - Poza 3 zatrzymanymi osobami do tej sprawy, przebywała tam grupa osób wykorzystywana do pracy przymusowej. Na chwilę obecną 4 z nich uzyskały już status ofiary handlu ludźmi. Ofiary zostały objęte pomocą przez Krajowe Centrum Interwencyjno-Konsultacyjne prowadzone przez fundację La Strada.
47-latek z Mołdawii usłyszał zarzut związany z handlem ludźmi. Jego żona oraz ich koleżanka będą odpowiadać za pomocnictwo. Wszyscy trafili do aresztu na 3 miesiące. Grozi im do 20 lat więzienia. Mołdawianin był już karany w swojej ojczyźnie - m.in. za zabójstwo.
Jeśli jesteś ofiarą przestępstw takich jak praca przymusowa, żebractwo, handel narządami, wyłudzanie świadczeń socjalnych czy kredytów - może skontaktować się z policjantami pod numerem 887 878 900 lub mailowo [email protected].
Najpopularniejsze komentarze