W Poznaniu ruszyła ważna kampania społeczna. Zachęcająca do dawstwa narządów
26 października to Światowy Dzień Donacji i Transplantacji.
Kampania społeczna "Drugie życie" jest inicjatywą firmy Fresenius Medical Care Polska, mającą na celu promowanie idei dobrowolnego dawstwa narządów. Opiera się na rzetelnych badaniach naukowych z dziedziny medycyny. Akcja skupia się na informowaniu o korzyściach płynących z transplantacji oraz na edukacji dotyczącej zagadnień medycznych, prawnych i etycznych związanych z przeszczepami w Polsce.
Kampania zainaugurowała swoje działania szkoleniem w urzędzie marszałkowskim, gdzie spotkali się organizatorzy, lekarze, pacjenci po przeszczepach oraz młodzież z wybranych szkół średnich z Wielkopolski.
"W marcu 2024 roku Miasto Poznań podpisało Wielkopolski Pakt o Transplantologii. To deklaracja, która zobowiązuje sygnatariuszy do wspólnych działań, w tym do przypominania, że przeszczepianie organów jest niezwykle ważne - dla wielu osób to jedyna szansa na zdrowie i życie" - przypominają miejscy urzędnicy.
"W stolicy Wielkopolski przeszczepianie narządów ma miejsce od lat. Ośrodek transplantacji nerek w Szpitalu Wojewódzkim w Poznaniu istnieje od ponad 30 lat. Od 11 lat działa także drugi ośrodek przeszczepiania nerek w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. Od 2010 roku w Poznaniu przeszczepia się serca, a od 2014 roku - płuca" - dodają.
W 2023 roku w Polsce przeprowadzono 1805 transplantacji narządów wewnętrznych, z których najczęściej przeszczepiano serca, wątroby, trzustki, nerki i płuca. Dla porównania, w 2022 roku zrealizowano 1402 takie operacje, a w 2021 roku - 1274.
Polskie prawo umożliwia lekarzom pobieranie organów od zmarłych, o ile osoba ta nie zarejestrowała swojego sprzeciwu w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów ani nie wyraziła obiekcji publicznie. W praktyce jednak lekarze zazwyczaj konsultują się z rodziną, która często sprzeciwia się takim działaniom. Warto pamiętać, że "deklaracja woli", którą każdy może nosić przy sobie, jest dokumentem rozwiewającym wszelkie wątpliwości.