Reklama

Poznaniacy coraz chętniej korzystają z książkomatów

Wśród najlepszych sposobów na spędzenie jesiennego wieczoru od lat pojawia się czytanie pod kocem. Gwarantem udanego czasu jest wybranie odpowiedniej lektury. W Bibliotece Raczyńskich czytelnicy mogą wybierać z olbrzymiego księgozbioru, w którym znajdą powieści obyczajowe i historyczne, kryminały, reportaże oraz literaturę dla dzieci i młodzieży. Do dyspozycji jest historyczny gmach przy pl. Wolności, 35 filii oraz największa w Polsce, bo licząca 11 urządzeń, sieć książkomatów.

Książkomaty są po drodze

-Książkomaty są uzupełnieniem naszej oferty bibliotecznej. Urządzenia stoją w miejscach gdzie nie ma filii bibliotecznej, a są osoby chcące mieć kontakt z książkami - mówi Katarzyna Kamińska, dyrektorka Biblioteki Raczyńskich. - Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom tych, którzy cenią sobie możliwość zamawiania i odbierania książek o dowolnej porze, lubią wypożyczać przy okazji załatwiania innych spraw. Z naszych statystyk wynika, że czytelnicy najchętniej korzystają z książkomatów w środy ok. godz. 16.00, czyli wracając z pracy lub szkoły.

Książkomaty ustawiono w miejscach, które są na codziennych trasach poznaniaków. Urządzenia znajdują się m.in. na pętlach tramwajowych, przy supermarketach lub szkole. Korzystać z nich można 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Dowozy książek odbywają się w poniedziałki, środy i piątki.

Czy padnie rekord wypożyczeń?

Od stycznia do września 2024 z książkomatów skorzystano 30 932 razy (wypożyczenia i zwroty). W całym 2023 r. odnotowano 33 907 wypożyczeń, zatem bibliotekarze liczą, że w 2024 r. padnie nowy rekord. Szacują, że będzie to wzrost na poziomie 25%.

-Być może już mówilibyśmy o rekordzie, gdyby ze względu na remont pętli na Junikowie nie był wyłączony z użytkowania stojący tam książkomat, który jest jednym z tych najpopularniejszych - wyjaśnia kierownik projektu Wojciech Ptak. - W tej chwili działają wszystkie urządzenia, a my czekamy na kolejnych czytelników. O tym, że książkomaty to dobry pomysł przekonują nas rozmowy z mieszkańcami dzielnic, którzy chcieliby, aby takie urządzenia pojawiły się w ich otoczeniu. Od początku funkcjonowania, czyli maja 2022 r. z książkomatów skorzystano ponad 81 tysięcy razy. W rekordowym w tym roku lipcu poznaniacy korzystali z urządzeń prawie 4 tysiące razy.

Z książkomatów korzysta prawie 5 tysięcy czytelników i ta liczba stale rośnie. Wbrew pozorom nie jest to rozwiązanie tylko dla młodych, bo w pierwszej trójce najaktywniejszych użytkowników jest także emerytka.

Jedna karta - wiele możliwości

Kluczem do świata książki jest karta biblioteczna. Założona w dowolnej filii bezpłatna karta czytelnika pozwala na korzystanie ze zbiorów wszystkich filii oraz wszystkich książkomatów. Do książkomatów można zamawiać książki przez katalog online znajdujący się na stronie www.bracz.edu.pl. Logujemy się na konto czytelnika, wybieramy z katalogu intersujący nas tytuł, sprawdzamy, czy jest dostępny do zamówienia (przycisk "Zamów do książkomatu") i wybieramy lokalizację książkomatu. Potem czekamy na mail informujący, że zamówienie jest gotowe do odbioru. Sam proces odbioru jest intuicyjny, wystarczy zeskanować kartę przy czytniku i postępować zgodnie ze wskazówkami na monitorze. W książkomacie można także oddawać książki pożyczone w Wypożyczalni i Bibliotece dla dzieci. Biblioteka Raczyńskich stara się o środki z funduszy unijnych, które pozwolą na wdrożenie aplikacji do obsługi urządzeń.

Lokalizacje książkomatów:
1. Warszawskie: ściana marketu Carrefour przy ul. Nowogrodzkiej 13/15
2. Rataje: w prześwicie pawilonu na osiedlu Lecha 121
3. Górczyn: ściana budynku przy pętli tramwajowej Górczyn, ul. Zgoda
4. Junikowo: ściana budynku przy pętli tramwajowej Junikowo, ul. Grunwaldzka
5. Ławica: ściana budynku/pawilonu przy ul. Złotowskiej 45
6. Rataje: ściana marketu Lidl przy ul. Zamenhofa 132
7. Rataje: ściana budynku bloku przy ul. Katowickiej 53c
8. Starołęka: ul. Ożarowska 2 UWAGA: nowa lokalizacja!
9. Strzeszyn: ściana marketu Lidl, rejon ulic: Literackiej, Koszalińskiej, Adama Poszwińskiego
10. Szczepankowo: ściana przy budynku Poczty Polskiej, ul. Szczepankowo 72D
11. Świerczewo: teren przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 przy ul. Jesionowej 14 (wiata dla rowerów)

Więcej informacji na stronie Książkomaty - Biblioteka Raczyńskich

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

2℃
-2℃
Poziom opadów:
1.2 mm
Wiatr do:
30 km
Stan powietrza
PM2.5
6.90 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro