Światowy Dzień Drzewa: Pracownicy Volkswagen Poznań pielęgnowali las przyszłości
30 wolontariuszy przeprowadziło zabiegi pielęgnacyjne w przylegającym do fabryki lesie.
Od 2011 roku Volkswagen posadził w okolicach swoich zakładów około 140 tysięcy drzew. Pierwsze, nasadzone ponad dekadę temu drzewa, osiągnęły już imponującą wysokość 10 metrów, stając się integralną częścią lokalnego ekosystemu. Najmłodszy jest las węglowy o powierzchni 18 ha posiadający szczególne właściwości w zakresie absorbcji dwutlenku węgla. Z okazji Światowego Dnia Drzewa obchodzonego 10. października, 30 wolontariuszy z Volkswagen Poznań wzięło udział w akcji pielęgnacyjnej tej właśnie części lasu. Akcja miała na celu poprawę kondycji lasu poprzez eliminację gatunków inwazyjnych, które mogą zagrażać równowadze biologicznej tego młodego ekosystemu.
W miniony piątek pracownicy-wolontariusze z Volkswagen Poznań wraz z leśnikami z Nadleśnictwa Babki przeprowadzili akcję pielęgnacji lasów znajdujących się przy fabryce. Prace obejmowały obszar, na którym już od kilkunastu lat pracownicy zakładu systematycznie sadzą drzewa. - Początki naszej współpracy sięgają 2011 roku. Dziś posadzone wówczas drzewa mierzą już ok. 10 m wysokości. To przede wszystkim sosny i buki - podkreśla leśniczy Tomasz Keler.
Piątkowa akcja skupiła się na lesie węglowym, terenie obsadzonym w 2021 roku.
- Ten las ma większe zdolności do pochłaniania dwutlenku węgla z atmosfery niż jego tradycyjny odpowiednik - opowiada leśniczy Tomasz Keler z Nadleśnictwa Babki. - Tegoroczne zabiegi miały na celu usuwanie gatunku inwazyjnego i obcego czeremchy amerykańskiej, ponieważ jej występowanie tłumi wzrost i rozwój gatunków rodzimych drzew - tłumaczy leśniczy.
Las węglowy to wspólny projekt Regionalnej i Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, Instytutu Badawczego Leśnictwa oraz spółki Volkswagen Poznań. Powstaje on od trzech lat na terenie Nadleśnictwa Babki w bezpośrednim sąsiedztwie zakładu Volkswagena. Łącznie zajmuje około 18 hektarów.
Szacuje się, że jeden hektar lasu pochłania średnio 4-5 ton CO2. Według analiz przedstawicieli Instytutu Badawczego Leśnictwa każdy hektar lasu węglowego pochłonie więcej tj. ok. 37 ton węgla w okresie 30 lat. Dodatkowo wszystkie podejmowane działania wywierają również korzystny wpływ na bioróżnorodność.
140 tysięcy drzew od pracowników Volkswagen Poznań
Volkswagen Poznań nie tylko inwestuje w tworzenie nowych przestrzeni zielonych, ale również angażuje swoich pracowników w działania proekologiczne, które wspierają ochronę bioróżnorodności oraz przyczyniają się do przeciwdziałania zmianom klimatycznym.
- Akcja pielęgnacji lasu znajdującego się w sąsiedztwie naszej fabryki w Antoninku objęła teren ponad 3,3 ha - opowiada Monika Hajbowicz, kierownik Działu Ochrony Środowiska Volkswagen Poznań. - Wzięło w niej udział blisko 30 pracowników-wolontariuszy z naszej firmy. W tym roku okazją był Światowy Dzień Drzewa, który obchodziliśmy w zeszłym tygodniu. My nie tylko je sadzimy, ale również dbamy o nie na każdym etapie ich wzrostu - mówi Monika Hajbowicz. I przypomina, że akcje nasadzeń drzew prowadzone są przez pracowników spółki już od kilkunastu lat. - Łącznie w okolicach naszych zakładów w Poznaniu i Wrześni posadziliśmy blisko 140 tysięcy drzew- zaznacza nasza rozmówczyni.
Produkcja przyjazna środowisku to priorytet
Jak podkreślają przedstawiciele Volkswagen Poznań ochrona klimatu jest priorytetem dla spółki. Oprócz akcji sadzenia drzew, udziału w powstawaniu lasu węglowego firma redukuje emisję dwutlenku węgla również w inny sposób. Przykłady? Wszystkie fabryki Volkswagen Poznań od 2019 roku zasilane są w 100 proc. energią elektryczną pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Z kolei w Odlewni realizowany jest projekt, dzięki któremu odzyskane ciepło zamiast trafiać do atmosfery ogrzewa ok. 6500 tysiąca mieszkań sąsiadujących z zakładem na poznańskiej Wildzie. Największy producent samochodów w Polsce wdraża zieloną logistykę - wprowadza do floty bezemisyjne ciężarówki, które mają obsługiwać dostawy do fabryk. Z kolei w zeszłym miesiącu z pełną mocą zaczęła działać farma fotowoltaiczna znajdująca się przy zakładzie Volkswagena we Wrześniu. Instalacja, która znajduje się na powierzchni ok. 22 ha, w optymalnych warunkach jest w stanie zapewnić samowystarczalność energetyczną fabryki.