Podano nazwiska "Poznanianek" roku. "Nie chodzi o rywalizację"
To dziewięć wyjątkowych kobiet, które zostaną bohaterkami miejskiej kampanii społecznej.
Akcja "Poznanianki" została stworzona, aby uhonorować mieszkanki stolicy Wielkopolski. Jej celem jest zwrócenie uwagi na działalność tych kobiet, których aktywność może inspirować innych do działania. Kształt akcji został opracowany przez same kobiety oraz organizacje wspierające ich prawa.
"To nie jest plebiscyt, w "Poznaniankach" nie chodzi o rywalizację" - podkreśla Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Miasta. "Naszym celem było pokazanie wszystkim, jak aktywne, przedsiębiorcze, kreatywne są mieszkanki naszego miasta. Ich działania mogą być dla każdego inspiracją. Dlatego stworzyliśmy kampanię społeczną, która bliżej przedstawia nasze tegoroczne bohaterki"- dodaje.
Twarzami tegorocznej kampanii są:
Barbara Grochal - twórczyni tzw. "Motylowego wolontariatu" w Hospicjum Palium. Jej pomysł sprawił, że projekt rozbudowy hospicjum zyskał społeczny rozgłos, akceptację i finansowanie z budżetu obywatelskiego Miasta Poznania.
Magdalena Kiwilsza - absolwentka marketingu internetowego, graficzka reklamowa. Od 2020 roku tworzy blog "Zołza Na Pająku", który przedstawia codzienność osób z niepełnosprawnością.
Anna Janiak - założycielka Fundacji Fiona. Wraz z jej pracownikami i wolontariuszami daje wsparcie młodzieży i dorosłym w spektrum autyzmu oraz ich bliskim.
Aleksandra Grabowska-Szych - po 37 latach pracy zawodowej jako radczyni prawna, postanowiła realizować marzenia oraz wieść aktywne i twórcze życie. Od tego czasu pisała bloga, tworzyła filmy na YouTube, podróżowała. To między innymi współorganizatorka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet Runda II w Poznaniu w październiku 2016 roku. W lipcu 2018 roku we własnym ogródku rozpoczęła - wraz z mężem, Arturem Szychem - działalność "Teatru Ogródkowego Oli i Artura na Strzeszynie Greckim w Poznaniu".
Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Peron 9.2 (Małgorzata Mielcarek, Emilia Parzyszek, Magdalena Przewoźniak, Paulina Przybylska, Adrianna Szałata) - to grupa kobiet, które poznały się dwa lata temu na dworcu kolejowym, podczas spontanicznej akcji dla uciekających przed wojną obywateli Ukrainy. Wykorzystały i zagospodarowały społeczny potencjał i w marcu 2022 r. w trybie pilnym powołały Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych.
Zwieńczeniem akcji "Poznanianki" jest Tydzień Kobiet, który zaczyna się już w najbliższą sobotę, 19 października. Związane z nim wydarzenia odbywać się będą w całym mieście. Zaplanowano je tak, by każdy znalazł coś dla siebie. Tydzień otworzy Biała Sobota w Poznańskim Ośrodku Specjalistycznych Usług Medycznych -19 października od godz. 9:00 do 14.30. Wśród licznych propozycji jest też spotkanie z jogą hormonalną, warsztaty z psychologiem i kobieca sesja zdjęciowa. Szczegółowy program całego tygodnia jest dostępny na stronie www.poznan.pl/poznanianki.