Reklama

Przełomowy zabieg operacyjny przetok w Poznaniu. "Znacznie zmniejsza ryzyko uszkodzenia zwieraczy odbytu"

fot. Szpital Miejski im. Strusia
fot. Szpital Miejski im. Strusia

W Szpitalu Miejskim im. Strusia przeprowadzono pierwsze w Polsce zabiegi operacyjne przetok okołoodbytniczych metodą wykorzystującą autologiczną bioaktywną matrycę fibrynową.

Zabiegi odbyły się na Oddziale Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Kolorektalnej. - Przetoka odbytu jest jednym z najczęstszych schorzeń, z jakimi pacjenci zgłaszają się do chirurga proktologa. Jest to patologiczny kanał, który łączy światło odbytnicy lub kanału odbytu z powierzchnią skóry, co prowadzi do nawracających, często ciężkich infekcji, bólu, a także ropnej lub krwistej wydzieliny. Najczęstszą przyczyną przetok jest infekcja wewnątrz kanału odbytu, choć mogą również występować w przebiegu chorób zapalnych jelit, np.: w chorobie Crohna czy stanowić powikłanie pourazowe i pooperacyjne - wyjaśnia Zuzanna Pankros ze Szpitala Miejskiego im. Strusia.

- Autologiczna bioaktywna matryca fibrynowa to rodzaj materiału, który tworzy się z własnej krwi pacjenta (czyli "autologiczna" oznacza, że pochodzi od tej samej osoby). "Bioaktywna" znaczy, że wspomaga procesy biologiczne, takie jak gojenie się tkanek. A "fibrynowa" odnosi się do fibryny, białka, które jest kluczowe w krzepnięciu krwi i tworzeniu skrzepów. Ten materiał używany jest najczęściej w medycynie do wspomagania regeneracji ran czy naprawy uszkodzonych tkanek.

Na czym polega nowatorskość takiego zabiegu? Dzięki niej leczenie przetok jest mało inwazyjne, a to znacznie zmniejsza ryzyko uszkodzenia zwieraczy odbytu. Specjalnie przygotowany preparat z krwi własnej pacjenta wspomaga gojenie przetoki i pozwala pacjentom uniknąć poważnej operacji.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
2℃
Poziom opadów:
0.4 mm
Wiatr do:
27 km
Stan powietrza
PM2.5
4.90 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro