Problemy z odbiorem śmieci w części Poznania. "Tam, gdzie dochodzi do przepełnień pojemników, odbiór jest bardzo szybki"
Od kilku dni piszemy o problemach mieszkańców Sektora I, gdzie od października za odbiór odpadów odpowiada nowa firma.
Do naszej redakcji docierają sygnały od Czytelników, którzy skarżą się na problemy z odbiorem śmieci z ich posesji. "Firma kompletnie nie ogarnia sprawy", "mamy wysypujące się śmieci z kubłów", "kiedy to zostanie posprzątane?" - dopytują. Głos w tej sprawie zabrali miejscy urzędnicy.
- Obecnie odpady w Sektorze I odbiera firma KOMA Usługi Komunalne Sp. z o.o. Na przełomie września i października wymieniała niemal 20 tysięcy pojemników. Było to zadanie niełatwe logistycznie, które trwało trzy tygodnie. W tym czasie wykonawca usługi starał się dopasować do terminów zabrania pojemników przez poprzedniego operatora - wyjaśniają. - Obecnie trwa drugi tydzień odbiorów odpadów realizowany przez KOMĘ. Pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej w terenie weryfikują pracę nowego wykonawcy. Ponadto na bieżąco sprawdzane są sygnały od mieszkańców Poznania. Występują miejsca, gdzie dochodzi do przepełnień pojemników, jednak takie sytuacje są bezpośrednio zgłaszane wykonawcy, a reakcja i odbiór odpadów w takich sytuacjach są bardzo szybkie - zapewniają.
Magistrat jest w kontakcie z wykonawcą "by optymalizować odbiory i badać przyczyny ewentualnego niezrealizowania usługi lub za małej liczby pojemników". - Część niewykonanych odbiorów to wynik braku dostępu do miejsc gromadzenia odpadów. Przypominamy, że w przypadku nieruchomości wielorodzinnych bardzo ważne jest udostępnienie miejsc, w których znajdują się pojemniki. Firmie KOMA należy przekazać klucze, piloty, karty, kody i inne urządzenia zapewniające możliwość przeprowadzenia odbioru odpadów, bez względu na to, czy przekazano je wcześniej firmie Remondis. Jeżeli doszło do jakichkolwiek uchybień - brakuje pojemników lub zalegają odpady, należy kontaktować się z Wydziałem Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania. W zgłoszeniu trzeba podać dokładny adres nieruchomości i frakcję odpadów, której problem dotyczy. Zgłoszenia można kierować: telefonicznie pod numerem: 61 646 33 44, mailem na adres: [email protected].
To jeszcze nie koniec wszystkich prac związanych ze zmianą firmy. - W drugim etapie wymiany nowy wykonawca będzie oznakowywał wszystkie kontenery (także te, które mieszkańcy kupili samodzielnie) nowymi naklejkami z nazwą frakcji i przeznaczeniem pojemnika. Zanim to nastąpi, podczas segregowania odpadów należy stosować się do ogólnych zasad: pojemnik żółty na metale i tworzywa sztuczne, pojemnik zielony na szkło, pojemnik niebieski na papier, pojemnik brązowy na bioodpady, pojemnik czarny lub grafitowy na odpady zmieszane.