Uwaga na fałszywe wpisy o wygranych w internetowych kasynach. Poznańskie grupy społecznościowe zaroiły się od tego typu postów
W Internecie jest mnóstwo grup społecznościowych, które zrzeszają mieszkańców poszczególnych dzielnic Poznania.
Fałszywe wpisy mające na celu zachęcenie do nielegalnego hazardu zazwyczaj wyglądają tak samo. Jeden Internauta publikuje post o treści "Mam problemy finansowe, nie wystarcza mi już na rachunki. Ma ktoś pomysł, jak mogę w krótkim odstępie czasowym dorobić na rachunki?". Chwilę później pod postem pojawia się co najmniej dziesięć komentarzy pochodzących od różnych, fikcyjnych kont, które opisują fakt, że zarobiły grając w tym samym wirtualnym kasynie. Dla zachęty dołączają zdjęcia, na których widać plik pieniędzy i klawiaturę komputera.
Pod zdjęciami pojawiają się podejrzane linki do wirtualnego kasyna. Portal demagog.org.pl ostrzega przed oszustwem. Cała akcja jest zaplanowana, a profile osób na Facebooku zostały utworzone w celu namawiania społeczności do udziału w hazardzie. Linki zostawione przed postawione postacie internetowe prowadziły do podstron prawdziwego anglojęzycznego kasyna. W Polsce takie kasyna są nielegalne.
Po sprawdzeniu profilu osób, które zachęcały do udziału w grze, okazało się, że była to ich jedyna aktywność na Facebooku, a zdjęcia często pochodziły z darmowej bazy zdjęć.
- Kasyna działające na terenie Polski muszą uzyskać koncesję Ministerstwa Finansów. Zgodnie z art. 5 ust. 1b ustawy o grach hazardowych z 2009 roku "urządzanie gier hazardowych przez sieć Internet, z wyjątkiem zakładów wzajemnych i loterii promocyjnych, jest objęte monopolem państwa". Jedynym legalnym kasynem online w Polsce jest internetowe kasyno, którego właścicielem jest Totalizator Sportowy Sp. z.o.o - informuje portal demagog.org.pl
Każdy podejrzany wpis zachęcający do udziału w nielegalnej grze można zgłosić administratorowi grupy facebookowej do usunięcia.