W Poznaniu będą odzyskiwać ciepło z serwerowni na dużą skalę. To pionierski projekt w skali kraju
Właśnie doszło do podpisania listu intencyjnego między spółkami Veolia Energia Poznań i Beyond.pl.
- Wspólny projekt Veolii i Beyond.pl zakłada odzysk ciepła generowanego przez serwery pracujące w centrach danych należących do operatora, ze szczególnym naciskiem na nowoczesne rozwiązania dedykowane sztucznej inteligencji. W ramach inicjatywy, planowana jest budowa oraz eksploatacja zaawansowanej instalacji do odzysku ciepła odpadowego będącego ubocznym produktem przetwarzania danych. Kluczowym elementem tego rozwiązania jest połączenie najnowszej generacji serwerów wysokiej gęstości z pompami ciepła, które umożliwią zasilanie miejskiej sieci ciepłem o odpowiednich parametrach - czytamy w komunikacie spółek.
Ciepło pozyskane w ten sposób ma trafiać do budynków mieszkalnych i obiektów handlowo-przemysłowych w Poznaniu. - W efekcie współpracy Veolii i Beyond.pl może powstać nowe źródło ciepła w południowo-wschodniej części Poznania, którego moc w podstawowym wariancie może wynieść ok. 30 MW. Pozwoliłoby to szacunkowo na ograniczenie emisji CO2 o ok. 52,5 tys. ton rocznie i zredukowanie zapotrzebowania na wodę o ok. 76,5 tys. m3 rocznie. Inicjatywa wzmocni również bezpieczeństwo Poznania i regionu w zakresie dostaw ciepła, które w procesie produkcji nie wykorzystuje paliw kopalnych.
Jest to pierwsza inicjatywa w Polsce zakładająca odzysk ciepła z data center na tak dużą skalę. Spółka Beyond.pl od momentu uruchomienia Data Center 2 osiem lat temu wykorzystuje ciepło z komór serwerowych na własny użytek - do ogrzewania budynku biurowego i logistycznego zlokalizowanego na terenie kampusu. - Uruchomienie projektu jest możliwe z uwagi na plan rozbudowy kampusu Beyond.pl i zwiększenia jego mocy nawet do 150 MW, która jest dedykowana pod infrastrukturę IT najnowszej generacji obsługującą potrzeby sztucznej inteligencji. Wysoka jakość ciepła odpadowego pochodzącego z serwerów ekstremalnej gęstości (do 132kW na pojedynczą szafę serwerową) oraz jego ilość są kluczowe dla zabezpieczenia produkcji ciepła w skali odpowiedniej dla potrzeb miejskiej sieci ciepłowniczej.
- Innowacyjne projekty wdrożeniowe tego typu zostały już uruchomione w Irlandii, Danii i Finlandii, gdzie odpowiednio serwerownie Amazon Web Services, Meta i Microsoft są połączone z sieciami miejskimi, pokrywając do 40% zapotrzebowania na ciepło lokalnych aglomeracji - podkreśla Piotr Kowalski, Head of Innovation w Beyond.pl.
Veolia Energia Poznań wciąż deklaruje, że do 2030 roku chce odejść od wykorzystania węgla.