Reklama

Bankowość bez tajemnic? Poradnik dla mieszkańców Poznania

Konto osobiste to podstawowy produkt bankowy. Dzięki niemu można wygodnie zarządzać finansami - realizować przelewy czy wypłacać gotówkę. Zdarza się, że banki oferują lepsze warunki prowadzenia konta, kiedy klient decyduje się na dodatkowe produkty np. karty kredytowe. Co więcej, posiadacze rachunków osobistych w danej placówce zyskują także korzystniejsze oferty w przypadku kredytów. Zobacz, jak to wygląda w praktyce.

Czym jest konto osobiste w banku?

Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR), to rodzaj rachunku bieżącego dla osoby fizycznej. Konta osobiste służą przede wszystkim do gromadzenia środków finansowych pobieranych z tytułu:

  • wynagrodzenia,
  • emerytury,
  • renty,
  • innych źródeł (np. nagród lub stypendium).

Konto w banku daje także możliwość obracania zgromadzonymi na nim środkami. Wykorzystuje się je m.in. do zlecania przelewów opłacających bieżące rachunki za wodę, prąd czy czynsz do spółdzielni. Z użyciem karty debetowej przypisanej do numeru rachunku konta bankowego, możliwe jest natomiast podejmowanie pieniędzy z bankomatu. Pozwala ona również na bezgotówkową zapłatę za zakupy czy usługi. Nie ma prawnego obowiązku założenia konta osobistego banku. Nawet pracodawca nie może wymagać tego od swojego pracownika. Codzienne funkcjonowanie bez rachunku bieżącego może jednak okazać się problematyczne i uniemożliwić zaciągnięcie np. kredytu w banku.

Jakie są najpopularniejsze typy kont osobistych w bankach?

Banki oferują klientom możliwość założenia różnego rodzaju kont. Warto także zaznaczyć, że nie ma ograniczenia co do ich liczby na jedną osobę. W praktyce oznacza to możliwość posiadania przez kilku różnych kont w różnych placówkach bankowych.

Podstawowym kontem oferowanym przez banki jest rachunek osobisty określany jako standard. Dzięki jego założeniu zyskuje się dostęp do wszelkich udogodnień konta. Często można z niego korzystać całkowicie za darmo, bez dodatkowych opłat za kartę debetową czy podejmowanie środków z bankomatów. Aby konto było darmowe, często wymagane są stałe wpływy o określonej wysokości. Bank może w tym przypadku wymagać określonej liczby transakcji bezgotówkowych z użyciem karty debetowej.

Innym typem konta bankowego jest rachunek oszczędnościowy. Służy on głównie dla gromadzenia oszczędności i często ma wyższe oprocentowanie, dzięki czemu środki "zarabiają" więcej. Ta zaleta wiąże się jednak zwykle z mniejszą elastycznością działań w ramach rachunku. Oznacza to np. ograniczoną liczbę darmowych wypłat z bankomatów.

Rachunek walutowy to z kolei rozwiązanie umożliwiające gromadzenie środków finansowych w różnych walutach, bez ich przewalutowywania na złotówki. Dzięki temu można bez przeszkód wykonywać zlecenia przelewów z wykorzystaniem walut zagranicznych zgromadzonych na koncie.

Usługi dodatkowe oferowane przez banki

Banki starają się przyciągnąć nowych klientów, proponując im szereg atrakcyjnych promocji i bonusów przy otwieraniu konta osobistego. Bezpłatne prowadzenie konta bankowego nie jest już tak atrakcyjne, jak kilkanaście lat temu. Zachęcająca może być natomiast możliwość skorzystania z promocji na inne produkty bankowe. Banki oferują m.in. atrakcyjne oprocentowanie kredytu czy lokaty, a także dają możliwość zakupu ubezpieczenia. Zdarza się również, że wybrane placówki wypłacają premię gotówkową za założenie konta. Nie są to duże kwoty, jednak zawsze jest to szansa na zasilenie domowego budżetu.

Karta kredytowa do konta osobistego - to może się opłacać

Coraz częściej zdarza się, że banki oferują klientom atrakcyjne warunki prowadzenia konta osobistego, jeżeli decydują się oni na dodatkowe produkty finansowe jak np. kartę kredytową. Jest to dobra opcja dla tych osób, które umieją rozsądnie zarządzać wydatkami. Karta kredytowa to dodatkowe pieniądze na codzienne zakupy i nie tylko. Limit na karcie kredytowej zależy od zdolności kredytowej klienta, a także warunków umowy z bankiem. W zależności od banku okres bezodsetkowy wynosi od 48 do 54 dni. Oznacza to, że przy terminowej spłacie zadłużenia na karcie, nie ponosi się żadnych dodatkowych kosztów.

Bankowa oferta kredytowa

Otwierając konto w banku, można także liczyć na korzystniejsze warunki kredytowe w porównaniu do tych otrzymywanych przez osoby, które nie prowadzą rachunku osobistego w placówki. Dotyczy to kredytów gotówkowych, a często również hipotecznych na zakup działki, mieszkania, czy budowę domu. Tego typu oferty mają na celu zachęcenie do korzystania z usług banku.

W przypadku osób, które mają wiele zobowiązań, banki proponują także atrakcyjne kredyty konsolidacyjne na korzystnych warunkach. Głównym wymogiem w tym przypadku jest bycie nowym klientem danej placówki, dzięki czemu można zyskać dodatkowe korzyści. Więcej na temat tego zobowiązania znajdziesz pod adresem: https://finanse.rankomat.pl/kredyty/konsolidacyjne.

Otwarcie konta osobistego w banku nie tylko ułatwia szereg codziennych spraw, ale może także przynieść wiele korzyści. Wygodne zarządzanie finansami, atrakcyjne oprocentowanie kredytu czy możliwość korzystania z dodatkowych produktów finansowych to tylko niektóre z nich.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest kolejne ostrzeżenie IMGW. Również dla Poznania i powiatu
16℃
3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
10.30 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro