Reklama
Reklama

"PGB uruchomiła biogazownię w Wielkopolsce. "Wierzymy, że ta inwestycja przyniesie obopólne korzyści"

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe

Polska Grupa Biogazowa (należąca do TotalEnergies) uruchomiła swoją najnowszą, dziewiętnastą inwestycję w miejscowości Bagdad w województwie wielkopolskim.

26 września odbyła się uroczysta inauguracja działalności biogazowni Bagdad. Jak przekazano, otwarcie biogazowni stanowi kolejny ważny krok w strategii rozwoju zielonej energii w Polsce i podkreśla zaangażowanie PGB w budowę zrównoważonego systemu energetycznego. Biogazownia Bagdad wykorzystuje najnowsze technologie, aby rocznie produkować 8,3 GWh energii elektrycznej i 8 GWh ciepła, co pozwala na zasilenie 3 tysięcy polskich gospodarstw domowych.

"PGB od lat przyczynia się do transformacji energetycznej w Polsce poprzez stały rozwój technologii biogazowej opartej na lokalnie wytwarzanych odnawialnych surowcach, umożliwiających produkcję zielonej energii elektrycznej. Dzięki szerokiemu zastosowaniu - od zbiórki odpadów organicznych po wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła oraz pofermentu jako naturalnego nawozu, energetyka biogazowa jest istotnym ogniwem gospodarki w obiegu zamkniętym. Przynosi ona korzyści całej lokalnej społeczności. Nowo otwarta inwestycja w miejscowości Bagdad jest tego doskonałym przykładem" - wskazuje Łukasz Semeniuk, Dyrektor Generalny Polskiej Grupy Biogazowej.

Najnowsza inwestycja PGB nie tylko przynosi korzyści lokalnym rolnikom i przetwórcom, ale także chroni środowisko poprzez efektywne zagospodarowanie odpadów organicznych, przekształcając je następnie w czystą energię. "Wierzymy, że ta inwestycja przyniesie obopólne korzyści gospodarcze dla naszych rolników, mieszkańców, gminy i oczywiście inwestora. Liczymy na dobrą współpracę z PGB z poszanowaniem interesów społecznych i gospodarczych. Z pewnością ta inwestycja przyczyni się do dalszego rozwoju gospodarczego naszej gminy i będzie motywacją dla kolejnych przedsiębiorstw do inwestowania na naszym terenie i wokół planowanej drogi szybkiego ruchu S10. Życzę spółce sukcesu gospodarczego, bio-energii do działania nie tylko na gruncie biznesowym, ale również społecznym oraz edukacyjnym, co pozwoli społeczności lokalnej przybliżyć i zrozumieć zarówno potrzeby jak i korzyści płynące z funkcjonowania biogazowni" - mówi Wiesław Nowicki, Zastępca Burmistrza Wyrzyska.

W czwartym kwartale 2024 r. Polska Grupa Biogazowa planuje także otwarcie kolejnej biogazowni, tym razem w Półwsi w województwie warmińsko-mazurskim. To nie koniec działań.

"Na etapie zaawansowanych prac jest około 50 projektów, a kolejne kilkadziesiąt znajduje się w fazie planowania. Obecnie, we wszystkich swoich biogazowniach PGB produkuje 0,4 TWh energii rocznie. Celem jest kilkukrotne zwiększenie produkcji do roku 2030. Należy pamiętać, że szybki rozwój sektora biogazu i biometanu uzależniony jest jednak w dużym stopniu od uwarunkowań prawnych i finansowych. Liczymy, że w najbliższych miesiącach wejdzie w życie zapowiadany system wsparcia dla instalacji biometanowych o mocy powyżej 1 MW. W naszej opinii bardziej efektywne jest wykorzystanie biogazu poprzez wytwarzanie biometanu i głównie w tym kierunku idą nasze plany inwestycyjne" - podkreśla Sabine Dujacquier" - Zastępca Dyrektora Generalnego Polskiej Grupy Biogazowej.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

5℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
9.80 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro